Železničné priecestie v Horných Krškanoch chcú zaradiť do zoznamu rizikových priecestí v SR

Na pondelkovom stretnutí o tom rokoval predseda NSK Milan Belica s predstaviteľmi Železníc SR.

Zvýšenie bezpečnosti na železničnom priecestí v Horných Krškanoch, kde sa za krátky čas stali dve závažné dopravné nehody, ale aj definitívne doriešenie elektrifikovaného prepojenia Nitry s ostatnými traťami a rekonštrukcia, prípadne výstavba novej budovy nitrianskej železničnej stanice sú naliehavé témy, ktoré sa kompetentní na pondelkovom stretnutí snažili vyriešiť.

Priecestie je zabezpečené zvukovou a svetelnou signalizáciu, nemá však závory.

„Na čo čakáme? Na ďalšie nešťastia?“ pýtal sa Belica, ktorý už roky apeluje na riešenie spomínaných tém. Nebezpečné priecestie sa nachádza v zastavanej obytnej zóne a stalo sa tam už niekoľko dopravných nehôd, posledná pred necelým mesiacom, keď vlak zachytil auto a tlačil ho sebou viac ako dvesto metrov. Mesiac pred tým bolo účastníkom ďalšej nehody i dieťa.

Belica od predstaviteľov ŽSR žiadal zvýšiť bezpečnosť priecestia umiestnením závor, ale aj zníženie rýchlosti vlakov a odstránenie unimobunky, ktorá bráni vo výhľade.

Naopak, podľa generálneho riaditeľa ŽSR Miloslava Havrilu by situáciu definitívne vyriešili namiesto priecestí mimoúrovňové križovatky. Výsledkom rokovania bol prísľub Miloslava Havrilu, že spomínané priecestie navrhne zaradiť do existujúceho zoznamu rizikových železničných priecestí v SR, čím by vznikla šanca, aby bolo priecestie Nitra-Horné Krškany opatrené novým zabezpečovacím systémom vrátane závor v čo najkratšom čase,“ uvádza Nitriansky samosprávny kraj. Realizácia tohto projektu si zo strany ŽSR vyžiada 350 – 400 000 eur.

Výsledky štúdie realizovateľnosti projektu elektrifikcáie trate mesta Nitry sú dobré.

Informoval o tom generálny riaditeľ odboru stratégie ŽSR Rastislav Farkaš spolu s námestníkom generálneho riaditeľa pre rozvoj a informatiku Jozefom Veselkom. V tejto súvislosti by tak mala byť možná aj výstavba novej trate z Nitry do Trnovca nad Váhom. Dielo má zahŕňať aj rekonštrukciu existujúcich priestorov nitrianskej železničnej stanice alebo výstavbu novej budovy, celkové náklady sú predbežne vyčíslené na viac ako 350 miliónov eur.

Foto: NSK

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password