Želajte si, budú padať hviezdy…

Dnes budú padať hviezdy. Meteorický roj Perzeid rozvieti celú nočnú oblohu. Najsilnejšiu intenzitu bude mať 12. augusta, čiže dnes.

Meteorický roj Perzeidy je jeden z najznámejších meteorických rojov, ktoré môžete pozorovať na oblohe hlavne v lete. Augustová obloha a Perzeidy jednoducho patria k sebe a vďaka príjemným letným teplotám ich možno sledovať po dobu viac ako mesiaca.

V minulosti katolíci verili, že padajúce meteory symbolizujú slzy mučeníka – svätého Vavrinca, a tak nazývali túto astronomickú udalosť “slzy svätého Vavrinca”.

Tohtoročné maximum sa predpokladá na dnešnú noc z 12. na 13. augusta, kde počas maximálnej frekvencie padne nad ránom na oblohe 45 – 60 meteorov za hodinu.

„Pozorovanie v blízkosti maxima nad ránom 13. augusta bude tento rok rušiť Mesiac, ktorý bude len dva dni pred splnom. Napriek tomu je frekvencia Perzeíd taká vysoká, že ich zaznamenávame aj pri svietiacom Mesiaci,” hovorí Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

„Meteory sa pohybujú mimo atmosféry po rovnobežných dráhach a po vniknutí do zemskej atmosféry zhoria vo výškach nad 80 km. Pri pozorovaní zo Zeme vplyvom perspektívy zdanlivo vyletujú z jedného miesta na oblohe, ktoré leží v súhvezdí Perzea. Odtiaľ pochádza pomenovanie Perzeidy,” dopĺňa Svoreň.

To by však nemalo prekážať pozorovateľovi, ktorý si chce vychutnať toto nebeské divadlo. Najdôležitejšie je nájsť si dobré miesto na pozorovanie. Aby ste mali najlepší zážitok, musíte zájsť niekam, kde vám výhľad nebude kaziť mestské svetlo. Pokiaľ by ste si svoje pozorovanie chceli aj zaznamenať, najvhodnejšie je uskutočniť ho vtedy, keď je Mesiac v prvej štvrti, pretože zapadá v čase, keď radiant roja nadobúda dostatočnú výšku.

Okrem Perzeíd na oblohe môžeme zazrieť aj meteory z rojov Kappa Cygnity, Severné a Južné Delta Akvaridy.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password