Zdravotníctvo sa postupne vracia do pôvodného režimu. Operácie aj prehliadky opäť v praxi

Koronavírus ochromil svet. Nemožno však zabúdať ani na prevenciu pred inými chorobami. Tie existovať neprestali.

Ochrana zdravia ľudí sa v čase pandémie skomplikovala. Štát v marci prijal mimoriadne opatrenia, na základe ktorých obmedzil plánované operácie aj preventívne prehliadky. To by však malo byť minulosťou, Slovensko sa na základe pozitívnych prognóz vracia k normálnemu životu.

Obmedzovanie operácií sa uvoľňuje, minister zdravotníctva zároveň žiada lekárov v ambulanciách, aby pacientov vyšetrovali a robili aj preventívne prehliadky.

Vyšetreniu v ambulancii by mal predchádzať telefonát a uistenie sa, že u pacienta nie je riziko nákazy koronavírusom. Následnej návšteve lekára s použitím ochranných pomôcok a za dodržania hygienických opatrení už nič nebráni. „Prosím ambulantných lekárov, nezanedbávajte svojich pacientov, ktorým sa môže zhoršiť ich zdravotný stav,“ apeluje šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí. Lekári podľa neho môžu robiť preventívne prehliadky, vždy je však potrebné si pacienta vopred objednať na presne stanovený čas.

Dôležitá je najmä prevencia pred onkologickými ochoreniami.

„Niektoré zdravotnícke zariadenia začínajú uvoľňovať mamografické preventívne vyšetrenia, rozhodnutie aktuálne závisí od lokálneho manažmentu daného zdravotníckeho zariadenia,“ vysvetlil minister. V nemocniciach sa postupne začínajú vykonávať aj plánované zákroky. K ich dočasnému obmedzeniu zdravotnícke zariadenia pristúpili z dôvodu prípravy na zvýšený počet pacientov s ochorením COVID-19. Čas však ukázal, že Slovenskou situáciu zvláda, minister preto už pred dvoma týždňami vyzval nemocnice, aby po posúdení interným klinickým tímom indikované operácie realizovali.

Minister zdravotníctva podľa vlastných slov myslí na všetkých pacientov s odloženými operáciami. V súvislosti s priaznivou epidemiologickou situáciou vyzýva nemocnice, aby začali operovať.

„Pacienti, zostaňte v karanténe, po 14 dňoch vás môžu operovať. Predoperačné vyšetrenie vám urobia aj v nemocnici pred výkonom,“ uzavrel Marek Krajčí. Systém spúšťania plánovaných operácií pripravil Národný klinický tím po konzultácii s ministrom ešte v polovici apríla. Plánovaná zdravotná starostlivosť sa tak riadi Klinickým protokolom. Operácia, ktorá nie je akútna, sa poskytuje na základe rozhodnutia konziliárneho tímu daného zariadenia, ktorí posúdi, či je vykonanie zákroku bezpečné. Po takomto posúdení stavu a prognózy sú pacienti podľa naliehavosti stavu delení do troch skupín.

Od pondelka 4. mája spustili za sprísnených podmienok elektívnu operatívu na 70 percent aj vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Mamografia zatiaľ dostupná nie je.

V diagnostickom centre Jessenius podovne, ako na iných pracoviskách, boli na mamodiagnostickom úseku kvôli protiepidemiologickým opatreniam pozastavené preventívne a skríningové vyšetrenia prsníkov – vykonávali len obmedzený počet neodkladných diagnostických úkonov. Uvoľnenie opatrení a priame dovolenie obnovenia preventívnych vyšetrení zo strany štátu veľmi vítame a hneď po obdržaní tejto informácie sme začali plánovať obnovenie prevádzky nášho mamodiagnostického oddelenia. S preventívnymi vyšetreniami začneme už od budúceho týždňa 11.5.2020,“ povedala Zuzana Behúnová, vedúca lekárka mamodiagnostického úseku Jessenius.

Určité obmedzenia sú však aj po tomto termíne naďalej nevyhnutné, ako napríklad používanie ochranných prostriedkov, preverovanie epidemiologickej rizikovosti každej pacientky ešte pred vyšetrením, zvýšená dezinfekcia či obmedzenie počtu osôb naraz sa zdržiavajúcich v čakárňach. Bude preto nudné aj obmezdenie maximálneho denného počtu vyšetrených žien.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password