Zdravotníkom dochádza trpezlivosť: Vyzývajú kompetentných k predstaveniu návrhu na zvýšenie miezd

Nebaví ich pozerať sa na politické spory zatieňujúce reálne problémy. S odlivom pracovných síl a ďalšou vlnou Covidu sa situácia môže zhoršiť a doplatí na to v prvom rade pacient.

foto ilustračná: pixabay.com

Zástupcovia sestier a záchranárov, medicínsko-technických pracovníkov a fyzioterapeutov čakali na splnenie prísľubu ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, členov Výboru NRSR pre zdravotníctvo, a predstaviteľov Vlády SR, že do 30 júna.2022 bude predstavený konkrétny návrh úpravy miezd zdravotníckych pracovníkov s jasne definovaným termínom, od kedy budú mzdové koeficienty jednotlivých zdravotníckych profesií upravené.

„Bohužiaľ, do konca júna tohto roka sa zdravotníci žiadneho finálneho návrhu nedočkali. Bez jasného vysvetlenia,“ uvádzajú zástupcovia.

Domnievajú sa, že v okolitých krajinách prejavili vlády väčšiu mieru pochopenia pre zlepšenie odmeňovania zdravotníkov bez toho, aby sa museli niekomu „doprosovať“. Namiesto toho sú vraj slovenskí zdravotníci svedkami naťahovaniu času.

Stavovské a odborové zdravotnícke organizácie upozorňujú na odliv pracovných síl v odvetví.

„Počas pandémie COVID-19 si počtom už aj tak poddimenzovaní zdravotníci na Slovensku siahli na dno svojich síl. Dočkali sa mimoriadnych príplatkov viazaných na počet pacientov v nemocniciach a ďakovných potleskov, čo ani zďaleka nezabránilo ich ďalšiemu odlivu,“ dodávajú zástupcovia zdravotníkov.

Zdravotníkom dochádza trpezlivosť a vyzývajú ministra zdravotníctva, predstaviteľov vlády a poslancov národnej rady na bezodkladné predstavenie legislatívy navyšujúcej mzdy v čo najkratšom čase

Zástupcovia nevidia zmysel v ďalších rokovaniach bez jasných záverov. Nebaví ich ani pozerať sa na vnútorné politické spory, ktoré zatieňujú reálne problémy v krajine a v
zdravotníctve.

Upozorňujú, že s ďalšou prichádzajúcou vlnou Covidu sa situácia ešte zhorší.

Vyriešenie otázky mzdového ohodnotenia považujú za úplne základnú. Bez nej sa budú problémy len prehlbovať. „Personálna kríza nášho zdravotníctva je a bude podstatne horšia ako všetky uplynulé krízy posledných rokov a doplatí na ňu v prvom rade občan a pacient,“ informujú zástupcovia za Slovenskú komoru sestier a pôrodných asistentiek, Slovenskú komoru zdravotníckych záchranárov, Odborovú organizáciu pri Záchrannej službe Bratislava, Základnú odborovú organizáciu zamestnancov Záchrannej službe Košice, Slovenskú komoru medicínsko technických pracovníkov a Slovenskú komoru fyzioterapeutov

Televízia Nitrička

Forgot Password