Zber liečivých bylín je v plnom prúde

Mnoho ľudí uprednostňuje pestovanie jedlých a zdravie podporujúcich bylín vo svojich vlastných záhradkách.

Príkladom je aj Miriam Látečková, majiteľka obchodu s bylinkami. „Ja som priniesla z mojej záhrady napríklad slamienku ľudovo nazývanú karí. Je to kvetina, ktorá je bohato zastúpená vo vidieckych záhradách, ale málokto vie, že sa dá aj reálne využiť v kuchyni.“ Pokiaľ máme chuť na niečo nové, stačí pridať jednu vetvičku tejto rastlinky do pokrmu, jej chuť sa okamžite ozvláštni. „Ďalšou takou bylinkou, ktorá býva doma, ale ľudia nevedia na čo je, je yzop, ktorý sa svojimi fialovými kvietkami podobá na levanduľu. Je to vôňou veľmi intenzívna bylinka. Hodí sa na letné grilovačky do gulášov, pod pečené ryby a podobne,“ odpovedá Miriam Látečková.

Nasledujúca liečivá rastlina slúži nielen na konzumáciu, ale aj na pomoc pri zahlienení. „Mám tu tymian – veľmi voňavá bylinka. Ja z nej najradšej vyrábam jednoduchý domáci sirup, ktorý sa vyrovná tým z lekárne. Uľavuje pri kašli, podporuje vykašliavanie. V tomto období vieme túto bylinku použiť hlavne na výrobu domácich olejov a octov,“ hovorí Miriam Látečková.

Zázrakom, ktorý môžeme tiež nájsť aj v našich záhradkách je rastlinka s názvom ľubovník.

Ľubovníkový olej

Ten má všestranné využitie. Priaznivo pôsobí na nervový systém, srdce, tráviaci systém a dokonca pomáha aj pri gynekologicých problémoch „Základné využitie, ktoré by som poradila je ľubovníkový olej. Prezýva sa aj svätojánsky – olej svätého Jána. Tento olej je vynikajúci na masáže chrbta a svalov. Je vhodný aj pre bábätká na natieranie líčok, upokojuje, keď sa pretláčajú zúbky,“ odkazuje Hanka Timková, bylinkárka.

Posledným zázrakom je všeobecne známa levanduľa.

Tá má rozmanitú škálu využitia. Okrem sirupov z nej môžeme vyrobiť množstvo džemov a marmelád, pridáva sa aj do nápojov. Okrem skvelej chuti upokojuje žalúdok a dokonca odháňa otravné komáre.

Levanduľa

„Ak by sme si chceli spraviť čaj na upokojenie mysle, môžeme skombinovať pamajorán, levanduľu a ľubovník,“ dodáva Hanka Timková.

Viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password