Novosadčania zažili neopakovateľnú Noc v múzeu

Cez víkend sa v renesančnom kaštieli rodiny Ghýczy v Nových Sadoch odohrali divadelné predstavenia Soľ nad zlato a Drapáčky. Boli súčasťou podujatia Noc v Múzeu 2019. Program bol prichystaný pre celú rodinu.

Kultúrno – spoločenské podujatie si pre návštevníkov prichystalo bohatý program. Renesančný kaštieľ rodiny Ghýczy ožil tradičnými remeslami s profesionálnymi keramikárkami. Pre deti boli pripravené tvorivé dielne, kde si mohli vytvoriť vlastný produkt z hliny. Prichystané boli aj divadelné predstavenia, ktoré boli pripravené pre malých i veľkých. Najmenší diváci sa mohli stretnúť s rozprávkovými a historickými postavami.

Pre deti bolo o 19.00 hodine prichystané divadelné predstavenie „Cililing – Divadlo pre deti“ s názvom Soľ nad zlato a o 20.00 prebiehalo predstavenie Drapáčky v prevedení Divadla DINO.

Kaštieľ Ghýczyovcov v Nových Sadoch

Renesančný kaštieľ rodiny Ghýczy sa nachádza v centre obce v areáli základnej školy. Pôvodne bol postavený na základoch stredovekého hrádku v roku 1550. Počas druhej stavebnej fázy na začiatku 17. storočia bol na mieste hrádku postavený renesančný kaštieľ. Kaštieľ si prešiel ďalšími stavebnými úpravami koncom 18. a začiatkom 19. storočia. Posledné úpravy prebiehali v druhej polovici 20. storočia. V decembri 2010 sa začalo s jeho poslednou rekonštrukciou, ktorej cieľom bolo zvýšiť kvalitu poskytovaných služieb nevyužívanej kultúrnej pamiatky. V súčasnosti sa kaštieľ využíva na kultúrno-informačné činnosti.

Viac o rode Ghýczyovcov sa dočítate na tabuli, ktorá sa nachádza pri kaštieli.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password