Zažite Leto na Nitrianskom hrade

Leto na Nitrianskom hrade prinesie kocerty, večerné premietanie filmov a aj dravce.

Nitriansky hrad od 5. júla do 5. augusta otvorí svoje brány a privíta očakávaných návštevníkov Leta na Nitrianskom hrade. Počas letných dní dominanta Nitry ukáže svoje čaro.
„Cieľom podujatia je počas leta dať návštevníkom možnosť navštíviť Nitriansky hrad  aj v iných, výnimočných hodinách. Ponúknuť výnimočný sprievodný program,
predovšetkým pre obyvateľov tohto mesta a utužiť ich pozitívny vzťah k najdôležitejšej pamiatke tohto mesta,“
uviedol Tibor Ujlacký, hovorca Nitrianskeho biskupstva.

Plánované podujatia sú sústredené na júl a august. Návštevníci môžu stretnúť na hrade Sokoliara Tomáša, ktorý bude vo vybrané dni na juhovýchodnej bašte hradného opevnenia. „Návštevníci majú možnosť pozrieť si dravých vtákov, spýtať sa sokoliara, čo ich zaujíma a zároveň je prístupná aj vyhliadka, ktorá bežne nebýva otvorená a z ktorej je nádherný výhľad na Zobor a Pyramídu,“ informovala Janka Štefanková z neziskovej organizácie Castellum.foto : Tibor Ujlacký

Dňa 5. júla začne program o 16.00 hodine v Katedrále sv. Emeráma, kde si návštevníci budú môcť pozrieť vernisáž výstavy z tvorby slovenskej maliarky Beáty Krasňanskej na tému svätého Cyrila a Metoda a ich učeníkov s názvom Slávni otcovia. Tradičný Deň otvorených dverí bude 5. júla na Nitrianskom hrade, kde budete mať možnosť pozrieť si hradný areál, Katedrálu sv. Emeráma, expozície a iné zákutia hradu.

Do Katedrály sv. Emeráma zavíta spevácky zbor z Veľkej Británie a do našho chrámu prinesie bohatý repertoár v početnom podaní jeho šesťdesiatich členov. Navštevníci si ich budú môcť vypočuť 7. a 13. júla o 18.00 hodine.

Počas premietaní filmov bude aj možnosť vystúpiť na vežu katedrály, ktorá má práve v noci neopakovateľnú atmosféru a ponúka pohľad na večernú Nitru.

Na leto je pripravených päť premietaní, ktoré si budete môcť pozrieť každý piatok o 21.00 hodine v Gotickej priekope. Prvé bude 12. júla, turisti si budú môcť pozrieť film Zrodila sa hviezda. Ďalšie piatky budú patriť filmom Instalater z Tuchlovic, Kafarnaum, Rebel bez príčiny a Manžel a manželka.

Dňa 9. augusta v Gotickej priekope bude Folklórny UNESCO večer, predstavia sa účinkujúci z Českej republiky – Gajdoši z Kopanic, zo Slovinska – Bučenskí ramplači, zo Škótska -Lindsey Davidson, z Chorvátska – Hrvatski gajdoški orkestar, zo Slovenska – Gajdošskí trogári a mnoho ďalších umelcov.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password