Zaujíma vás história a minulosť? Pamiatkový úrad pripravuje Dni archeológie 2021

Cieľom je spropagovať a priblížiť prácu archeológov a archeologické dedičstvo širokej verejnosti.

Indiana Jonesa síce neuvidíte, ale uvidíte iné zaujímavosti. Pamiatkový úrad SR ako koordinátor podujatia Európske dni archeológie 2021 pripravuje program vo viacerých kútoch Slovenska. Archeologickým dňom patrí tak, ako minulý rok, tretí júnový víkend.

„Inštitúcie z rôznych kútov Slovenska, v ktorých pracujú archeológovia, si pre Vás pripravili pestrý program. Európske dni archeológie 2021 sa budú konať v dňoch 18. až 20. júna 2021 na archeologických náleziskách a v múzeách ako aj v online priestore,“ priblížil Pamiatkový úrad SR.

Po pamiatkach a expozíciách vás budú sprevádzať archeológovia, pamiatkari a muzeálni pracovníci. Pripravené budú prednášky aj program pre deti. Na internete budú sprístupnené interaktívne prezentácie archeologických nálezísk a prednášky na zaujímavé témy.

Program pripravuje aj Nitra a okolie.

Na piatok 18. júna je o 16.00 hod. naplánované otvorenie výstavy Archeologický výskum a obnova Oponického hradu, ktorú pripravila Katedra archeológie UKF Nitra v spolupráci s Ponitrianskym múzeom v Nitre a s občianskym združením Apponiana. „Výstava bude inštalovaná v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach. Jej zámerom je záujemcom priblížiť najnovšie informácie získané archeologickým výskumom hradu v rokoch 2015 až 2020, ako aj exponáty v podobe archeologických nálezov odzrkadľujúcich každodenný život na hrade. Súčasťou výstavy je otváracia prednáška o 15.00 v podaní autora archeologického výskumu,“ informujú pamiatkari.

V nedeľu 20. júna o 14.00 hod. sa môžete s archeológom Pamiatkového úradu SR vybrať na prechádzku Historickým náučným chodníkom hradisko Zobor v Nitre, ktorý má prejsť obnovou. V rámci podpory cestovného ruchu v Nitre bolo na vyčistenie trasy, opravu značenia a jeho propagáciu určená suma 2260 eur.

foto: archív TV Nitrička

Forgot Password