Záujem o bikesharing v Nitre stále rastie. Pribudnú nové stanovištia aj cyklochodníky.

Bikesharing je v uliciach mesta pod Zoborom už dva roky. Rovnako ako minulú sezónu, k dispozícii je sedemdesiat bicyklov a sedem stanovíšť. Spôsob požičiavania aj ceny zostali rovnaké.

Záujem o bicykle je mimoriadny, keďže spustenie tejto služby prišlo až v júni, pre spory mesta a prevádzkovateľa služby. Pominulé roky sa zdieľanie bicyklov spustilo už v marci. 

Arriva, ktorá prevádzkuje požičiavanie bicyklov už od roku 2017, v systéme zatiaľ eviduje viac ako 10 000 užívateľov, požičanie dvojkolesových tátošov sa zrealizovalo približne 32-tisíckrát. Pre porovnanie počas prvého roku bikesharingu využilo v Nitre bicykle takmer 8700 užívateľov a Arriva zaznamenala vyše 20 000 prenájmov.

Od 6. júna tohto roka prevádzkovateľ služieb eviduje 4 500 prenájmov. Predpokladá sa, že tieto čísla budú ešte rásť. 

„Bicykle budú určite jedným z najrýchlejších a najpohodlnejších  dopravných  prostriedkov počas rekonštrukcie Univerzitného mosta,  ktorá začne po tradičnej augustovej výstave na Agrokomplexe, skonštatoval hovorca Nitry Tomáš Holúbek.

Po skončení tejto sezóny mesto plánuje aj kvôli transparentnosti vyhlásiť súťaž na prevádzkovateľa služby. Bicykle by mali zostať v nitrianskych uliciach v závislosti od počasia až do konca novembra.

Nové stanovištia s bicyklami

„K súčasným by malo pribudnúť ďalších približne 5. Uvažujeme, že dve zriadime na Klokočine, dve na Chrenovej a jednu pod Zoborom,“ uviedol Ľubomír Muzika zo Strediska mestských služieb.

V Nitre pribudnú ďalšie nové cyklotrasy

Momentálne sa pracuje na viacerých úsekoch cyklotrás a cyklochodníkov ako napríklad od parku na Sihoti po Jaguar, lávka cez rieku, Zobor – liečebný ústav a prepojenie Klokočiny s Mlynárcami.

„Pokiaľ ide napríklad o cyklotrasu pri liečebnom ústave (Špecializovaná nemocnica sv. Svorada Zobor), jej realizácia je plánovaná krajom lesa. Termínovo to vychádza na jar – leto budúceho roka,“ prezradil Tomáš Holúbek.

Televízia Nitrička

Forgot Password