Obchodné reťazce zastropovali ceny vybraných produktov

Má ísť o formu pomoci zákazníkom, ktorým pre stúpajúce ceny z peňaženiek a účtov odchádzajú stále väčšie sumy.

Foto ilustračné (pixabay.com)

Obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku na základe takzvanej protiinflačnej garancie v ostatných dňoch zverejňujú zoznamy produktov, ktorých cena najbližšie tri mesiace nebude stúpať.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa vyjadrilo, že vzhľadom na pocovidový vývoj inflácie, ktorý nenaznačuje pokles cien potravín, iniciatívu obchodných reťazcov víta.

Logo protiinflačnej garancie

Každý zo zapojených reťazcov vytvoril vlastný zoznam.

,,Protiinflačná garancia znamená, že si každý reťazec sám určí  30 – 100 druhov potravín, pri ktorých budú garantovať rovnakú cenu v období troch mesiacov. Celkovo ide o 400 jedinečných položiek. Potraviny budú vyložené v pulte označenom logom nákupného vozíka v krúžku na modrom podklade, ktoré bude v každom reťazci rovnaké,“ vysvetlil filozofiu opatrenia minister agrorezortu Samuel Vlčan.

Nejde len o základné potraviny.

Foto ilustračná: Pixabay.com

Často ide o pečivo, mliečne výrobky, rôzne nápoje, šunky či mäso. Niektoré reťazce do zoznamu zaradili aj toaletný papier či pivo a víno.

Podľa agrorezortu ísť cestou dobrovoľného záväzku nezvyšovať ceny, sa obchodníci rozhodli aj na základe Deklarácie o prejave dobrej vôle vo veci udržania cenovej stability, ktorú ministerstvo podpísalo so zástupcami Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) a Zväzom obchodu SR (ZO SR) ešte v marci 2022.

Podraz voči slovenským výrobcom potravín?

Dohoda ministerstva a reťazcov sa nepozdáva slovenským potravinárom združeným v Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore a Únii potravinárov Slovenska. Hodnotia ju ako podraz voči slovenským výrobcom potravín.

Foto ilustračná: Pixabay.com

„Dohodnúť sa na zastropovaní cien bez korektnej a odbornej diskusie s potravinármi nemá s dobrými vzťahmi absolútne nič spoločné. Navyše, stanovenie stropu cien pri vybraných potravinách môže byť diskutabilné aj z hľadiska možného porušenia pravidiel hospodárskej súťaže,“ vyjadrili sa združenia v spoločnom stanovisku.

Isté je, že konkrétne produkty v predajniach zapojených reťazcov najbližšie tri mesiace nebudú mať vyššiu cenu, aká je uvedená v zoznamoch.

Reťazce v priebehu od 20. marca zoznamy začali zverejňovať na svojich webových stránkach. Mali by sa nachádzať aj v predajniach, ktoré budú označené logom protiinflačnej garancie. A odkazy na zoznamy uvádza aj web agrorezortu.

Spotrebitelia vybrané produkty nájdu v zapojených reťazcoch Billa, COOP Jednota, Kaufland, LABAŠ, Lidl, Terno, Tesco a CBA vrátane obchodov Nitrazdroj.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password