Zapáliť sviečku a položiť veniec na hrob môžete aj virtuálne

V Nitre patrí pod Správu cintorínov 15 pietnych miest. V prípade, že ich nebudete môcť navštíviť, si na zosnulých môžete spomenúť virtuálne.

Na prelome októbra a novembra sú cintoríny navštevované oveľa častejšie. Blížiace sa sviatky budú po vypuknutí koronavírusu tento rok iné, zrejme tak, ako ostatné sviatky a udalosti. Či bude návštevnosť iná, než po minulé roky, uvidíme neskôr. No mesto Nitra dáva do pozornosti webstránku cintoriny.sk, kde máte možnosť zosnulému zapáliť sviečku, položiť kyticu či veniec, hoci len virtuálne. „Na webstránke www.cintoriny.sk si viete nájsť podľa mena zosnulého aj jeho hrob, ktorý sa presne ukáže na digitálnej mape,“ uvádza nitrianska radnica.

Pri hľadaní miesta zosnulého už nemusíte blúdiť medzi hrobmi.

Nájdete tu aj informácie o termínoch, poplatkoch a možnosti využiť QR kód, ktorý si môžete vytlačiť a nalepiť na hrobové miesto. Prostredníctvom kódu si ostatní vedia vo svojom smartfóne pozrieť životopis, fotogalériu či spomienky na zosnulého, s ktorými sa chcete podeliť.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Správa nitrianskych mestských cintorínov tiež očakáva zvýšený nápor návštev s účelom vybavenia potrebných záležitostí súvisiacich napríklad s hrobovým miestom. „Počas sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých máme predĺžené otváracie hodiny pre návštevníkov (klientov), aby sme mohli pomôcť pozostalým aj zo vzdialenejších kútov Slovenska,“ hovorí Ida Jančíková zo Správy cintorínov mesta Nitry. Pred sviatkami tiež pribúda vydávanie povolení pre kamenárov, ktorých je ročne približne 500.

Údržba je na niektorých miestach náročnejšia.

foto ilustračné (pixabay.com)

Úpravu hrobov by mali zabezpečovať pozostalí, no kosbu a úpravu zelene správa cintorínov rieši so Strediskom mestských služieb. Náročná je podľa Idy Stančíkovej úprava okolia hrobov na Mestskom cintoríne na Cintorínskej ulici: „Je na údržbu – kosenie, kamenárske práce najťažšie zvládnuteľný, nakoľko sú hroby tesne vedľa seba, medzi niektorými neexistuje žiadny chodníček“. V istých prípadoch je nutné vypátrať kontakty príbuzných, ktorí možno ani nevedia, že o hrob nie je patrične postarané, či nie sú vybavné súvisiace poplatky. Pri hľadaní neplatičov si tak vyskúšajú aj detektívnu prácu.

foto ilustračné (pixabay.com)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password