Zádušnú svätú omšu za obete nehody slúžil nitriansky biskup

Diecézny biskup Viliam Judák sa dnes dopoludnia rozlúčil s obeťami tragickej nehody, ktorá sa stala 13. novembra 2019 pri Nitre. Zahynulo pri nej 12 prevažne mladých ľudí.

Spolu s miestnymi kňazmi za všetky obete odslúžil v doobedných hodinách zádušnú svätú omšu vo farskom kostole sv. Štefana Uhorského v Kolíňanoch pri Nitre. Popoludní na cintoríne v Jelenci biskup odprevadil na poslednej ceste tri mladé dievčatá z tejto obce.

Prítomným sa v homílii prihovoril myšlienkami, v ktorých sa snažil dať návod na to, ako v pokore pochopiť, že v smrti je „ukryté tajomstvo života“.

„Pretože ani Boh Ježiš Kristus, ktorý sa stal človekom a ktorý tragicky zomrel vo veku zrelej mladosti, neodstránil smrť, umieranie, tragédie, slzy, smútočné pochody. Urobil iba to, že sa sám rozhodol si zakúpiť lístok na jednosmernú linku do stanice, z ktorej niet návratu. Ale išiel pred nami aj cestou smrti, aby sme v tejto neľahkej situácii nezostali sami,“ prihovoril sa biskup Judák pozostalým. Zároveň ich povzbudil slovami, že životy, bolesť a smrť drahých zosnulých nájdu u Boha svoj zmysel. Naďalej s nimi môžu viesť v modlitbách rozhovory, sprístupňovať ich odkazy a zveľaďovať to, čo nedokončili.

Biskup popoludní na miestnom cintoríne v Jelenci odprevadil na poslednej ceste tri mladé dievčatá z obce. S ľútosťou spomenul rok 2017, kedy v tejto farnosti vysluhoval sviatosť birmovania mladým ľuďom, medzi ktorými boli aj zosnulé dievčatá Denisa, Natália a Veronika.

„Každá z nich dostala od Boha dary, ktoré určite primerane zveľaďovala, plánovala svoj život a s nádejou sa pozerala do budúcnosti,“ povedal biskup Judák. Pozornosť prítomných upriamil na radosť a nádej, ktoré aj zosnulé dievčatá zjednocoval. „Spájala ich ľudská súdržnosť a spolupatričnosť, túžba po mladosti, radosti zo života. Práve to dobro v nich nemôže zaniknúť. Všetko dobré, a Bohu milé, trvá. Aj hodnoty, aj úmysly, ich úsilie, aj dobré činy, aj ich vernosť životu, snaha o dobro, aj ich čisté sny a prejavy láskavosti, dobrotivosti a pomoci pretrvávajú. Teda aj ich životy ostávajú, hoci nie fyzickou prítomnosťou, medzi nami.“

Nitriansky diecézny biskup prejavil osobnou službou v intervenčnom krízovom tíme zriadenom v deň tragickej havárie poslednú službu Cirkvi obetiam havárie a ich pozostalým.

zdroj : Biskupstvo Nitra

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password