Začína obdobie postrekov proti hmyzu. Okolie Nitry trápia najmä kliešte

Kliešťová sezóna začala už dávnejšie, so stúpajúcimi vonkajšími teplotami sa počíta aj s nárastom otravného hmyzu, samosprávy preto začínajú s postrekmi.

foto ilustračná (pixabay.com)

Mesto Nitra robí pravidelné postreky proti hmyzu raz ročne. „V prípade potreby, ak je hmyz premnožený, aj viackrát. Ide o postreky, ktoré sú zamerané na obťažujúci hmyz ako komáre, kliešte a pod.,“ vysvetľuje mestský úrad.

Postrek sa aplikuje medzi 4.00 – 5.00 hodinou ráno.

Zvyčajne sa vykonáva na začiatku júna pod podmienkou, že tri dni po sebe nepršalo. „Ide o lokality: mestský park, keďže je pri rieke a šesť psích výbehov v Starom meste, na Dieloch, na Klokočine a na Chrenovej,“ spresňuje nitrianska radnica, ktorá pripomína, že postreky nie sú lacná záležitosť. V Mestskom parku na Sihoti aplikovanie postreku stojí približne 1 900 €, suma za všetky výbehy dosahuje okolo 2 000 €. Hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek sa pre Televíziu Nitrička vyjadril, že ide o hmlu, resp. disperziu, ktorá „sadne“ do trávy a nie je nebezpečná pre verejnosť.

Proti kliešťovej encefalitíde sa oplatí zaočkovať.

Okres Nitra už dlhšie patrí k ohniskám kliešťovej encefalitídy. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR ide o: „oblasť Tribečského pohoria, ktorého južné svahy tvoria zoborské hory tiahnuce sa severovýchodným smerom od Nitry cez Podhorany, Lefantovce, Čakajovce, Nitrianske Hrnčiarovce,  Pohranice, Kolíňany, Žírany a Jelenec“. Pozor by ste si mali dávať aj v oblasti Nitrianskej pahorkatiny s lokálnymi lesmi – v okolí mesta Nitra a v ďalších obciach Lehota, Andač, Rumanová, Jarok, Báb,Veľké Zálužie, Branč, Svätoplukovo a Mojmírovce. Hoci nemusí byť každý kliešť infikovaný, lekári odporúčajú očkovanie. Kliešte v týchto mesiacoch ohrozujú aj naše domáce zvieratá.

Televízia Nitrička

Forgot Password