Začiatok školského roka: Výber správnej tašky a obuvi pre školáka

Pre niektorých sa opäť začína radostné obdobie, iní smútia a odpočítavajú dni do najbližších prázdnin. Začiatok školského roka so sebou prináša veľa zmien a noviniek, no niektoré odporúčania opakovane apelujú najmä na zdravie a komfort školákov. Úrad verejného zdravotníctva na svojej stránke uverejnil tipy, ktoré rodičom pomôžu pri výbere správnej školskej tašky či obuvi pre dieťa.

Pri kupovaní školskej tašky by rodičia mali brať do úvahy najmä to, aby školská taška  nepresiahla 10% z celkovej hmotnosti dieťaťa. Priveľmi ťažká školská taška má za následok preťaženie svalstva chrbtice a tým prispieva k stuhnutiu svalov v krčno-hrudnej časti. Rodičia by mali dohliadnuť i na to, aby dieťa nenosilo školskú tašku iba na jednom pleci, pretože časom dochádza k nesprávnemu držaniu tela. Materiály, z ktorých sa taška vyrába, by mali byť kvalitné, flexibilné a popruhy by sa mali dať nastaviť podľa potrieb dieťaťa.

Kontrola hmotnosti školskej tašky sa dá odhadnúť už pri nakupovaní školských potrieb – tvrdé dosky na zošity možno zameniť za ľahšie, plastové. Alternatívnym riešením by bolo, ak by si niektoré učebnice či pomôcky mohlo dieťa nechať v škole a neprenášalo ich každý deň v aktovke. Všetko však závisí od dohody so školou, ktorú dieťa navštevuje.


Výber správnej obuvi pre dieťa tiež netreba podceňovať. “Nesprávna obuv môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť deformity, trvalo poškodiť kostru chodidla, alebo aj prispieť k vývoju skoliózy,“ upozorňuje docentka Jana Hamade.

Medzi vhodné materiály, z ktorých sa vyrába obuv, patria hlavne prírodné materiály, a to: spracovaná koža či textil. Naopak, medzi nevhodné patria koženka, plast alebo napodobeniny kože.

Obuv pre dieťa by mala mať vo všeobecnosti pevnú pätu, a zároveň dostatočne mäkkú a flexibilnú podrážku pod prstami a strednou časťou chodidla. Do interiéru sa odporúča ľahká a vzdušná obuv, pre menšie deti je potrebné zaobstarať obuv s remienkom alebo so šnúrkami. Vychádzková a celoročná obuv by mala mať pevnejšiu konštrukciu s pevnou podrážkou, aby zabezpečovala dieťaťu stabilitu a bezpečie pri chôdzi.

Medzi dôležitú súčasť školského dňa patrí jednoznačne desiata. Výber vhodného pokrmu pre dieťa ovplyvní celé jeho fungovanie, preto by sme mali dbať najmä na to, aby bol jedálniček pestrý a vyvážený. Kvalitná desiata by mala obsahovať: celozrnné pečivo, syr, prípadne jogurt, porciu zeleniny alebo ovocia. Ak má dieťa chuť na sladké, mali by sme sa zamerať najmä na kvalitu výrobkov. Cereálne keksíky, sušené ovocie alebo tyčinky s vyšším obsahom kakaa sú správnou voľbou, ak treba doplniť rýchle kalórie. Nápoje, ako nesýtená minerálna voda, nesladený čaj či domáci sirup, môžeme obmieňať s ovocnými a zeleninovými šťavami.


Televízia Nitrička

Forgot Password