Na školskom ihrisku zachraňovali výra, zamotal sa do siete

Podľa označenia zistili, že ide o výra, ktorého krúžkovali pred štyrmi rokmi v hniezde pri Jelenci.

Operenému dravcovi došla do cesty sieť natiahnutá okolo školského ihriska pri základnej škole v obci Prašice. Škola kontaktovala Chránenú krajinnú oblasť Ponitria (CHKO) s informáciou, že v sieti visí nejaký dravec, pravdepodobne výr. Na požiadanie zaslali fotografiu, ktorá potvrdila určenie druhu.

„Výra sme za pomoci tamojšieho pána školníka vyslobodili a podľa krúžku, ktorým bol označený sme zistili, že sme ho krúžkovali v hniezde pri Jelenci ako 1 z 2 mláďat v roku 2017,“ uvádzajú Stanislav Harvančík a Ladislav Šnírer z CHKO Ponitrie.

Tento výr mal šťastie, zranený nebol. Záchranári mu dali trochu vody a zaniesli ho na najbližšiu lokalitu, kde evidovali hniezdo. Výr, ktorého našli v máji so zraneným krídlom, také šťastie nemal. Krídlo mu museli amputovať a skončil s trvalým hendikepom v Zoologickej záhrade v Bojniciach.

Podľa CHKO je rok 2021 dobrým obdobím pre sovy. Údaj vychádza z počtu mláďat v búdkach. V pohorí Tribeč bolo inštalovaných niekoľko desiatok búdok väčších rozmerov, určených pre sovu obyčajnú a sovu dlhochvostú. Obsadenosť spojená s krúžkovaním sa kontroluje každý rok koncom apríla až začiatkom mája. „V tomto roku sme okrúžkovali v štyroch hniezdach sov obyčajných celkom 17 mláďat,“ informovala CHKO Ponitria.

foto: S. Harvančík, J. Čmiko (CHKO Ponitrie)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password