Záchranná akcia „Sokol“ skončila šťastne. Vo väčšine prípadov však mláďatá netreba zachraňovať

Rodičov mladého dravca s krúžkom na nohe v okolí vidieť nebolo, polícia preto privolala onitológa.

foto: Mestská polícia Nitra

Natrafiť cez leto na mláďatá rôznych operencov nie je zriedkavá situácia. „Ľudia často nachádzajú mláďatá vtákov v parkoch alebo na sídliskách, ktoré opúšťajú hniezda,“ uvádza Chránená krajinná oblasť (CHKO) Ponitrie a zároveň pripomína, že takéto mláďatá vo väčšine prípadov netreba zachraňovať: „Hoci ešte nevedia lietať, nie sú opustené a stále sú v opatere svojich rodičov“.

CHKO v tomto roku už eviduje niekoľko prípadov „záchrany“.

Do ich starostlivosti sa tak dostala sova – myšiarka ušatá a niekoľko sokolo myšiarov. Ochranári však radia vitálneho operenca bez viditeľných zranení nechať na mieste, alebo vyložiť do koruny stromu, kde sa o neho postarajú rodičia. „Naša pomoc je potrebná iba v prípade poranenia alebo úhynu živočícha. Po úspešnej rehabilitácii v našej rehabilitačnej stanici bolo do voľnej prírody nedávno vypustených šesť myšiarok ušatých, dve sovy lesné a kaňa močiarna po vyliečení zranenia spôsobeného stretom s automobilom,“ dopĺňa CHKO.

foto ilustračná: pixabay.com

Pomoc ornitológa nedávno potrebovala aj nitrianska mestská polícia. Rodičov mladého dravca v okolí nebolo vidieť.

Mláďa sokola myšiara bolo nájdené na Klokočine pri obchode s potravinami na ulici Na Hôrke, na nohe malo krúžok, polícia preto privolala ornitológa. „Počas čakania na odborníka sa mladý sokol nepokúsil vzlietnuť, ani odísť, rovnako nebola zaznamená žiadna aktivita dospelých vtákov v okolí. Mestskí policajti zatiaľ zabezpečili, aby mladý dravec nebol ohrozený prípadnými predátormi,“ uviedla polícia. Sokol sa síce už zrejme k rodičom nevráti, podľa ornitológa však bude umiestnený do rodiny, s ktorou majú pozitívne skúsenosti, a ktorá sa dlhšiu dobu zameriava práve na sokoly.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password