Zabezpečiť karanténu pre ľudí bez domova musí mesto

Vyplynulo to z rozhodnutia Ústredného krízového štábu SR.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Priestory pre repatriantov, ktorí nemajú kam ísť a pre ľudí bez domova sa nachádzajú na Dolnozoborskej ulici. Mesto pred časom avizovalo, že amfiteáter upraví pre tieto účely. Podľa slov Ľudmily Synakovej z oddelenia komunikácie a propagácie mestského úradu išlo o najlepšie a najrýchlejšie riešenie.

„Keďže sa toto zariadenie dlhé roky nevyužívalo, našli sme ho v nevyhovujúcom stave a bolo potrebné ho urýchlene obnoviť,“ uviedol prednosta úradu Martin Horák. 

Rekonštrukcie sa ujal Službyt. Išlo o jedenásť izieb pre jedenásť osôb. Priestory boli čiastočne vypratané, vystierkované, vymaľované a vydezinfikované. V každej izbe je jedna posteľ, k dispozícii je tiež kúpeľňa. Odhadovaná investícia sa pohybuje v niekoľkých tisícoch eur, mesto nemalo na výber.

„Úloha zriadiť karanténne miesto vyplynula pre každé mesto na Slovensku z pokynov Ústredného krízového štábu,“ tvrdí Ľudmila Synaková.

Podľa mestskej poslankyne a predsedníčky sociálnej komisie Anny Laurinec Šmehilovej si zabezpečenie karanténnych priestorov „štát a samosprávy dlho pohadzovali ako horúci zemiak“. Mestá nad 20-tisíc obyvateľov napokon uvedené záležitosti musia riešiť samé. Poslankyňa pritom pripomína, že za poskytovanie sociálnych služieb pre ľudí bez domova sú podľa zákona zodpovedné mestá, obce, ale aj vyššie samosprávne kraje.

V Nitre žije podľa odhadov približne 330 ľudí bez domova. Ochorenie COVID-19 zatiaľ medzi nimi neevidujú.

Potenciálne pozitívnych pacientov môže do karanténneho miesta nahlásiť Fakultná nemocnica v Nitre alebo Štátny zdravotný ústav. Ubytovaní s miernymi priznakmi alebo s podozrením, že boli v kontakte s infikovaným človekom, dosatnú počas karantény potrebnú starostlivosť. „Tým, že ochránime túto minoritnú skupinu, chránime aj ostatných Nitranov a verejné zdravie pred tým, aby sa prípadná nákaza nešírila po meste,“ dodal Martin Horák.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password