Za prvý týždeň sa v Nitrianskom kraji sčítalo 35 % obyvateľov. Dávajte si pozor na podvodníkov

Prešiel už viac ako týždeň od začiatku elektronického sčítania obyvateľov na Slovensku. Po prvom týždni má k 22. februáru najviac sčítanýcho obyvateľov Bratislavský kraj (viac ako 40 % obyvateľov), za ním nasledujú Trnavský (takmer 37 %), Trenčiansky (36,5 %), Žilinský (viac ako 36 %), Nitriansky kraj s 35 %, Banskobystrický (32 %) a Košický kraj s výrazne nižším percentom (29 %).

Elektronické sčítanie je povinné, deti sčítavajú rodičia, respektívne zákonní zástupcovia.

Za nesplnenie povinnosti môžu byť obcou udelené pokuty od 25 do 250 eur. Bez ohľadu na to, že v súčasnosti platia protipandemické opatrenia, pri otázkach o dochádzaní do zamestnania alebo školy uvádzajte prevažujúci spôsob dochádzky pred pandémiou. Ak ste podnikateľ alebo samostatne zárobkovo činná osoba, neuvádzate SZČO, ale zamestnanie, ktoré vykonávate, teda napríklad murár, účtovník alebo opatrovateľ.

Dávajte si pozor na podvodníkov.

Už po prvých dňoch sčítania, ktoré trvá od 15. 2. do 31. 3. sa objavili podozrenia z podvodného konania ľudí, ktorí využívajú situáciu a vydávajú sa za sčítacích asistentov. Tí sú určení pre ľudí, ktorí sa z určitých dôvodov nevedia sčítať sami. „V každej obci alebo meste budú kontaktné miesta, kde obyvateľovi so sčítaním pomôže asistent. Na takéto miesto je ale potrebné sa osobne dostaviť,“ upozorňuje Združenie miest a obcí Slovenska. Chorí alebo imobilní občania, ktorí sa nevedia dostaviť na miesto, môžu o asistenta požiadať telefonicky.

foto ilustračná (pixabay.com)

„A práve pri asistenčnom sčítaní odporúčame k zvýšenej opatrnosti. Mohli by ho zneužiť podvodníci vydávajúci sa za mobilných asistentov. Ak si nedáte pozor, môžete ľahko prísť o úspory,“ dopĺňa ZMOS.

Kompetentné inštitúcie zdôrazňujú, že asistované sčítanie bude prebiehať až od 1. apríla 2021 a potrvá do konca októbra.

Mobilných asistentov sčítania by mala stanoviť obec alebo mesto. Osoby sa budú povinne preukazovať príslušným preukazom. Obyvatelia si s nimi najskôr dohodnú presný čas príchodu. V telefonáte sa dozvedia aj meno a priezvisko mobilného asistenta.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password