Za krásami Bosny a Hercegoviny 2

Poďte s nami na miesta, kde ste ešte neboli a objavujte krásy prírody plné histórie a netradičných zvykov.

Našim putovaním Bosnou a Hercegovinou, ktorej politický systém, kultúru a zvyky sme si priblížili v našom predchádzajúcom článku, sme zavítali na mnohé turisticky atraktívne miesta. Neobišli sme ani tie menej vyhľadávané, ktoré sa nachádzali v blízkosti nášho miesta pobytu v južnej časti krajiny, v meste Neum.

 

Chorvátsku sme sa nevyhli

Dubrovník

Našou prvou zastávkou bol neďaleký – síce chorvátsky – ale turistami vyhľadávaný 65 km vzdialený Dubrovník. Je mekkou cestovateľov, na atraktívnosti mu v poslednej dobe pridáva aj fakt, že sem zavítali slávni herci kvôli natáčaniu niektorých scén dobrodružno-fantastického televízneho seriálu Game of Thrones. Preto je v meste možné nájsť špecializované predajne s množstvom darčekových predmetov.  Pri porovnaní cien za jedlo je vychválená bosnianska reštaurácia s gastronomickými špecialitami a dvojchodovým menu ešte ďaleko od čísla na účte za jedlo v jednej z dubrovníckych pizzérií. Tak ale, Dubrovník je Dubrovník…

Prístav v Dubrovníku

Korčula

Čo tak odskočiť si na obed na ostrov Korčula? „Nema problema,“ ako povedia domáci. Pohodlne sa tam dostanete trajektom Orebič-Korčula a jedlo si vychutnáte pri výhľade na majestátne more hrajúce všetkými odtieňmi modrej. Na dovolenke je viac ako potrebné myslieť aj na správny pitný režim.

Toto vždy dobre padne

Pri potulkách krásnym starodávnym mestom s dominantnou vežou Revelin a Katedrálou sv. Marka, bude na vás dýchať história. Mesto Korčula totiž patrí k najcennejším mestským pamiatkovým rezerváciám. Je tiež úzko späté s takmer všade prítomným známym cestovateľom Marcom Polom. Na ostrove môžete navštíviť jeho rodný dom, múzeum, či obchody so suvenírmi.

Útulné uličky na ostrove

Ston

Mestečko Ston vyniká monumentálnym opevnením a hradbami. Leží na území, ktoré patrilo k najbohatším v celej Dubrovníckej župe. Práve kvôli svojej mimoriadnej polohe a úrodnej pôde sa stalo obývaným už v dávnych dobách.

Opevnenie v Stone, zdroj : www.krajinou.sk

Staré pevnostné mesto je tiež nazývané Mesto soli a to vďaka jej ťažbe. Ak sa sem vyberiete, využite možnosť nahliadnuť do nádrží na odparovanie soli a preskúmať ručné vozíky, ktorými sa soľ prepravovala.

Morská soľ

Ston vyniká tiež jednou z najväčších chovných staníc ustríc a mušlí. V centre mesta sa nachádzajú zrúcaniny kedysi obývaných domov, ktoré – ako sme sa od domácich dozvedeli – paradoxne neboli zničené počas vojny, ale silným zemetrasením, ktoré mesto v roku 1996 zasiahlo.

Islam ako ho nepoznáte

Potulky vnútrozemím Bosny a Hercegoviny nás presvedčili o tom, že centrum rozmanitosti a kultúr sa mieša oveľa viac ako na pobreží. Islam tu na nás dýcha viac ako kdekoľvek predtým. Jeho podoba má však ďaleko od islamu na Blízkom východe. Odevy mužov sú európske a odevy žien pestrofarebné. Zdvihnuté špice minaretov z diaľky lákajú svojich prívržencov do mešity a do uší sa nám dostáva tradičné islamské zvolávanie k pravidelnej spoločnej modlitbe. Moslimovia majú povinnosť modliť sa päťkrát denne – na svitaní, predpoludním, popoludní, po západe slnka a v noci, bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzajú. 

Azán – alebo zvolávanie k modlitbe

Pocitelj

Dôležitou zástavkou vo vnútrozemí cestou do Mostaru bola pre nás bývalá pirátska osada Pocitelj. Strategicky postavený a dobre opevnený hrad v tesnej blízkosti rieky Neretva je dodnes dominantou stavbou mestečka. V 16. storočí tu bola postavená mešita Hadži Aliho, ktorá sa vyznačuje bohatým kamenným dekorom. Vstup do nej je nežnejšiemu pohlaviu povolený jedine v plášti, ktorý zahaľuje ako telo ženy, tak aj hlavu a vlasy.

Vstup do mešity jedine v plášti

Mostar

Notoricky známe mesto v moslimsko-chorvátskej časti štátu leží v údolí rieky Neretva. Perla Bosny a Hercegoviny je skutočnou  pastvou pre oči. K najznámejším symbolom patrí Starý most zo 16. storočia vyrobený z kameňa. Most vysoký 24 metrov sa hrdo pýši nad krásnou čistou riekou, ktorá mestom preteká. V roku 1993 bol úmyselne zničený explóziami, jeho bombardovanie malo spôsobiť neschopnosť Bosniakov vrátiť sa späť do meta. Zostať mali iba na východnom brehu Neretvy. Obnova monumentálnej stavby začala v roku 2001 a trvala tri roky. V súčasnosti je trpkou spomienkou na vojnové časy tabula s nápisom „Don΄t forget ´93“. V roku 2005 bol most zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Jedna z mnohých mešít v meste

Nadšenci skokov do vody si v Mostare prídu na svoje. Most sa totiž stal dejiskom konania skokov do rieky a patrí k tradícii úzko spätej s týmto mestom. Skokani sú výborní herci, svoje obecenstvo napínajú dovtedy, kým im za skok poriadne nezaplatia. Pre nich to však nie je nič nové – bosnianski mladíci si týmto spôsobom na živobitie totiž zarábajú už viac ako 450 rokov. Samotný skok je podľa ich slov nebezpečný a domáci presne vedia ako a kam skočiť a prežiť to bez ujmy na zdraví. Nejeden turista totiž na nerozvážnosť doplatil svojim životom. Keďže sa skoky realizujú z výšky 20 až 25 metrov (presná výška záleží na kolísavej hladiny Neretvy), telo na vodnú hladinu naráža veľkou rýchlosťou. Neskúsený skokan tak môže prísť k zlomeninám, vyrazeniu dychu, či upadnúť do bezvedomia.

Bosniak pri zoskoku do ľadovej rieky

Medžugorie

Je chronicky známe, Vatikánom uznané za oficiálne pútnické miesto v Bosne, ležiace približne 25 km od Mostaru. Miesto sa stalo vyhľadávaným po údajnom zjavení sa Panny Márie šiestim deťom v roku 1981. Odvtedy je Medžugorie ročne navštevované približne 3 miliónmi veriacich pútnikov a svojou popularitou zabezpečuje miestnym obyvateľom aj stabilný príjem zdrojov.

Pútnické miesto, zdroj: www.unitur.com

Údolie rieky Neretva

Neretva nás svojou lákavou zeleno-modrou (od domácich vieme že aj neúprosne ľadovou) vodou sprevádzala na nejednej ceste za dobrodružstvom. Čerstvý obed v podobe ryby ulovenej len pred chvíľou, nás zlákal na posedenie v reštaurácii na brehu rieky. Výhľad bol neskutočný…

Neretva tečie ako na území Bosny, tak aj Chorvátska. Pramení neďaleko čiernohorských hraníc, kaňonom preteká na severozápad cez skalnaté vrchy Dinárskej vysočiny, aj viacerými mestami. Stáča sa a smerom na juh pokračuje kaňonom do Mostaru, až do Metkovića. Posledných 22 km preteká úrodnou chorvátskou nížinou a pri meste Ploče sa deltou vlieva do Jadranského mora.

Detla Neretvy, zdroj : www.google.com

Sarajevo

V určitej fáze cestou do Sarajeva prechádzame do úplne iného sveta. Napriek tomu, že centrum hlavného mesta sa rozkladá v údolí rieky Miljacka, mesto ako celok sa stále nachádza obklopené vysokými vrchmi. Tie zohrali dôležitú úlohu aj počas občianskej vojny pri obliehaní Sarajeva, pri ktorom išlo o najdlhšie obliehanie v dejinách moderného vojenstva. Trvalo až 1429 dní. Počas vojny vznikli ​​materiálne škody nepredstaviteľných rozmerov. Na mesto dopadalo denne okolo 329 granátov a zničených bolo až 35 tisíc budov. Rekonštrukcia Sarajeva stála v nasledujúcich rokoch Bosnu aj medzinárodné spoločenstvo nemalé finančné prostriedky. Pohľad na rozľahlé mesto z 35. poschodia sklenenej Avaz Twist Tower nápadne pripomína rodnú Nitru.

Rozľahlé nanovo vybudované mesto Sarajevo

Sarajevo sa pritom stalo neslávne známym už v minulosti. V júni uplynulo presne 105 rokov od výstrelov, pri ktorých Gavrilo Princip zastrelil rakúskeho arcivojvodu Františka Ferdinanda d´Este a jeho manželku, čo vyvolalo rakúsky zásah proti Srbsku, ktorý neskôr vyústil do 1. svetovej vojny. Na mieste, z ktorého srbský nacionalista strieľal smrteľné guľky na následníka trónu, je dnes pamätná tabuľa.

Na mieste atentátu dnes stojí pamätná tabuľa

Sarajevo je mestom pamiatok rôznych kultúr a náboženstiev, nazýva sa tiež Jeruzalemom Európy. Z orientálneho charakteru architektúry cítiť Osmanskú ríšu, ktorá tu mala dlhoročnú nadvládu. Z exkurzií po meste určite nevynechajte starý osmanský bazár – Baščaršija. Labyrint uličiek je lákadlom pre turistov, v jeho strede stoja najkrajšie pamiatky. Medzi ne patrí Gazi Husrev-begova mešita s hodinovou vežou, ktorá ja najstaršou mešitou v meste.

Fontána s otlačkami detských rúk a nôh

Aj Veliki Park Marsala Tita spomína na obete zabité počas obliehania mesta. Na ich počesť stojí pri vstupe do parku fontána, ktorá rozpráva príbeh sarajevských detí. Na jej dne sú otlačky dlaní a chodidiel detí v rôznom veku. Po jej ľavici je osadených 7 panelov – zoznamov mien detí s rokom narodenia a úmrtia.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password