Vzťah mladých k hokeju v Nitre podporí nová akadémia

Jej cieľom je vzájomná podpora hokeja na území Nitrianskeho kraja.

Vyplýva to z podpisu memoranda, ktoré podpísali predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica a prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan. Výstupom spolupráce má byť vznik hokejovej akadámie. Jej sídlo bude na Spojenej škole na Slančíkovej ulici v Nitre, kde postupne vzniká Centrum športu.

Memorandum vznikalo približne rok.

„Jeho zmysel je jednoduchý – mladí ľudia potrebujú viac pohybu. To je základná myšlienka, na ktorej stojí. Vďaka SZĽH by malo v Nitre i ostatných krajských mestách na Slovensku vzniknúť zázemie na rozvoj mladých športových talentov,“ vyjadril sa predseda NSK Belica.

Projekt hokejových akadémií považuje za užitočný. Po podpise memoranda bude podľa Belicu dôležité pristúpiť ku konkrétnym krokom a realizácii. Podpis memoranda vníma ako prvotnú vôľu, následne bude prebiehať diskusia o uvedení myšlienky do reality. Belica mieni, že každý kraj by mohol dostať istú sumu z centrálnej úrovne a doplniť ju vlastnými prostriedkami.

„Máme prísľub z vlády, že by takéto projekty podporila aj finančne. Je to našité na mieru stredným školám. Chceli by sme, aby sa mladým talentom vytvorili také podmienky, aby nemuseli za športom, vzdelaním, prípadne ich kombináciou odchádzať do zahraničia,“ povedal Šatan.

Snažia sa o vytváranie akadémií v každom krajskom meste.

Miroslav Šatan sa vyjadril, že SZĽH už má prísľub z Úradu vlády SR na financovanie športových akadémií vo výške 40 %, pričom každý kraj by mal dostať peniaze, ak projekt podporí vlastnými prostriedkami. „Je to nastavené tak, že tri milióny by dali samosprávne kraje a dva milióny by išli zo štátu. To je model, ktorý je teraz nastavený,“ hovorí prezident SZĽH.

Šatan verí, že projekt vyhodnotia ako prospešný pre rozvoj mladých športových talentov.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password