Výťahom na Nitriansky hrad

Nitrianske biskupstvo plánuje výstavbu výťahu na hrad. Vyriešiť by mal aj dlhodobý problém s parkovaním áut na hradnom kopci.

Mesto podporilo projekt nitrianskeho biskupstva. Trasu naplánovaného výťahu na hrad mesto naznačilo do územného plánu centrálnej mestskej zóny. Výťah by mal byť situovaný zo zadnej strany hradu. Výťah bude podľa Štofka veľmi nenápadný. Trasa nepôjde kolmo hore, ale šikmo a aj pri priamom pohľade na hrade nebude viditeľná. 

„Koľajnicu bude vidieť len z bočného uhla z parku, ale pri bežných pohľadoch ani veľmi nie. Chceli by sme, aby kapacita kabínky bola aspoň 15 ľudí,” informoval Martin Štofko, diecézny ekonóm.

Trasa výťahu by mala byť dlhá 95 metrov. Viesť by mala ponad lesopark a nemala by zasahovať do hradného opevnenia.

Trasa sa skončí v predpolí hradu na jednoduchej výstupnej plošine. Nevznikne tam žiadna nová stavba. „Dole bude malá nástupná stanica riešená ľahkou konštrukciou s prekrytím, aby v prípade dažďa na ľudí nepršalo. Ľudia by vystúpili na predpolí hradu na strane parkoviska, pár metrov od strechy kaviarne,“ priblížil Štofko.

zdroj fotiek: Martin Štofko

Výťah by mohol do mesta prilákať viac turistov. 

„Boli by sme radi, keby turisti, ktorí prídu do Nitry na autobusoch, pristupovali k hradu zo zadnej strany,” povedal Viktor Šabík, hlavný architekt mesta Nitra.

Nitrianske biskupstvo chce na realizáciu projektu požiadať o financie z eurofondov. Zariadenie by malo byť plne automatizované, bez obsluhy a s celoročnou prevádzkou. Použitie výťahu by bolo spoplatnené symbolickým poplatkom, ktorý by zaplatil prevádzku a údržbu zariadenia. 

zdroj fotiek: Martin Štofko

„Cudzie zdroje sú potrebné k tomu, aby bol lístok prístupný. Ľudia nebudú premýšľať nad tým, či dajú o pár centov menej ako je jedno euro, aby vyšli na hrad,“ doplnil Štofko.

Výťah má totiž slúžiť nielen ako atrakcia, ale má zároveň riešiť zlú dopravnú situáciu, ktorá v meste Nitra je. Výťah by tak mohol vyriešiť dlhodobý problém s parkovaním áut na hradnom kopci. Majitelia áut by mohli zaparkovať pri zimnom štadióne a odtiaľ by ich vyviezol nový výťah nahor.

„Boli by sme radi, keby časť tých ľudí, ktorí tadeto dennodenne chodia, dokázali odparkovať svoje auto na parkovisku dole pri štadiónoch. Na hrad by sa mohli návštevníci a turisti vyviesť napríklad už spomenutým výťahom,“ dodal Štofko.

Viac sa dozviete v reportáži tu.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password