Vysvietené cintoríny s bohatou výzdobou majú aj svoju odvrátenú stránku. Ako tomu predchádzať?

Čaká nás obdobie spomienok na našich najbližších, ktoré si automaticky spájame s nákupom vencov, sviečok, a tiež so zveľaďovaním hrobových miest. Pre tých, ktorým životné prostredie nie je ľahostajné, je tu jednoduchý návod, ako zaobchádzať so spomínanou výzdobou.

Po úprave hrobového miesta zvykneme všetko, čo je pokazené či vyblednuté vyhodiť do smetného koša. Počas Sviatku všetkých svätých zvykne byť pri cintorínoch veľkokapacitný kontajner, ktorý by mal pohltiť odpad ako sú vence, kvety a sviečky. Takýto kontajner pojme všetko, no zamyslieť sa treba i nad tým, kde skončí odpad, ktorý sa v ňom nachádza. Takýto odpad sa odváža na skládku, no nikto ho ďalej netriedi, takže len vyseparovaný odpad dostane druhú šancu

Množstvo odpadu, ktoré každoročne počas „Dušičiek“ vyprodukujeme, tvorí podľa Moniky Suchánskej z projektu Záhrada spomienok, zhruba polovicu svojho ročného objemu odpadu.

„Bioodpad tvorí približne polovicu všetkého odpadu na cintorínoch. Keby sme sa správali zodpovednejšie, až polovica celkového odpadu by nemusela smerovať na skládku a mohla by byť ďalej využitá,“ píše sa na odpadovom portáli.

Mesto Nitra uverejnilo na svojej stránke zopár tipov, ktorými by sme sa mali riadiť, aby sme predišli nadmernému plytvaniu a tým spojenému zaťažovaniu životného prostredia.

  • namiesto umelých vencov a kytíc použite kvety v kvetináčoch
  • preferujte vence vyrobené z prírodných a ľahko rozložiteľných materiálov (slama, lístie či konáre stromov)
  • sklenené svietniky nevyhadzujte po jednej sezóne, poslúžia aj v nasledujúcich rokoch
  • sviečky z parafínu ako ropného derivátu sú najbežnejšie a najlacnejšie, ale aj najnepriateľskejšie voči prírode (najtradičnejšie a ekologicky najprijateľnejšie sú sviečky z včelieho vosku)
  • uprednostnite radšej sklenené vázy alebo črepníky, sklo je možné opätovne recyklovať

Najdôležitejšia rada: menej je niekedy viac.

Skúste brať cintorín ako miesto, na ktoré nemusíme nosiť a hromadiť veci. Tichá spomienka či modlitba majú väčšiu hodnotu ako tucty svietnikov, kytíc a vencov, ktoré sa jedného dňa zmenia na zbytočný odpad,“ pripomína mesto.

Televízia Nitrička

Forgot Password