Výstavba mosta v Komárne pod dohľadom ministrov

Práce na cestnom moste medzi našim Komárnom a maďarským Komáromom pokračujú. Skontrolovať stavebné práci boli aj ministri oboch krajín.

Práce na cestnom moste medzi našim Komárnom a maďarským Komáromom pokračujú. Skontrolovať stavebné práci boli aj ministri oboch krajín.

Arpád Érsek, minister dopravy a výstavby, sa spolu s Lászlóom Palkovicsom, maďarským ministrom inovácií a technológií, boli pozrieť na výstavbu nového mosta cez rieku Dunaj. Most mal byť pôvodne dokončený ešte počas tohto roka, stavebné práce sa ale oneskorili.

„Po minuloročnom miernom meškaní v súčasnosti stavebné práce prebiehajú v plnom rozsahu. Spoločne s maďarskou stranou urobíme všetko preto, aby začal tento most slúžiť verejnosti v budúcom roku,“ povedal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

Výstavba tohto mosta predstavuje kľúčovú dopravnú investíciu v regióne. Bude stáť necelých 200 metrov proti prúdu od existujúceho železničného mosta a je vo vzdialenosti 2,8 km od Alžbetinho mosta nachádzajúceho sa v centre mesta. Alžbetin most je v Komárne momentálne jediný most cez Dunaj pre automobilovú dopravu. Postavený bol ešte v roku 1892.

Celková dĺžka mosta je 600 metrov, na šírku bude mať 20,4 metra a jeho celková výška od dna rieky po vrchol pylónu bude 118 metrov. Na most budú z oboch strán nadväzovať príjazdové cesty, ktoré si každá krajina buduje sama. Celková výška rozpočtu je vyše 117 miliónov eur. Slovensko z fondov Európskej únie získalo viac ako 47 miliónov eur, Maďarsko počíta s príspevkom vyšším ako 52 miliónov eur.

Okrem kontroly stavebných prác sa ministri počas spoločného stretnutia dohodli aj na vybudovaní mosta nad riekou Ipeľ. Most, ktorého výstavba bude medzi Ipeľským Predmostím a maďarskou obcou Drégelypalánk, podporí cezhraničnú spoluprácu, prispeje k celkovému rozvoju regiónov a zlepší sa voľný pohyb osôb za účelom práce alebo štúdia. Bude vybudovaný na mieste pôvodného mosta, ktorý bol zničený ešte počas 2. svetovej vojny.

„Most bude určený pre medzinárodnú osobnú a nákladnú dopravu do maximálnej celkovej hmotnosti 3,5t, ale aj pre peších a cyklistov. Predpokladané náklady za Slovenskú republiku budú v celkovej výške 1 276 324 eur. Financovanie výstavby mosta je plánované z programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko 2014 – 2020, z príspevku štátu a zo zdrojov Banskobystrického samosprávneho kraja,“ vyjadrila sa Karolína Ducká, hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Daniel Mičík

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)

Televízia Nitrička

Forgot Password