Výstava v Ponitrianskom múzeu pribíži vznik slovenskej štátonosti

Ponitrianske múzeum v Nitre v týchto dňoch sprístupnilo výstavu s názvom Roky bojov, obetí a nádejí (1914 – 1920).

Výstavu pripravila ju Nadácia Milana Rastislava Štefánika. Ako uviedli organizátori, výstava oboznamuje návštevníka s históriou vzniku prvého slobodného demokratického štátu, v ktorom sa slovenský národ stal prvýkrát v dejinách štátotvorným. Štruktúru výstavy charakterizujú názvy jednotlivých panelov.

Tie sa venujú prvej svetovej vojne, zahraničným akciám Slovákov a Čechov po vypuknutí vojny i pôsobeniu československých légií v Rusku, Francúzsku i Taliansku.

Výstava sa zaoberá aj významnými Slovákmi v boji za samostatnosť. Návštevníci sa na výstave môžu oboznámiť tiež s významnými dokumentmi a ďalšími zaujímavými informáciami o vzniku Československej republiky, o zápasoch o suverenitu, o československé hranice a české pohraničie, o vojne o Tešínsko či o vojenských operáciách na Slovensku. „Výstava prináša tiež údaje o vedúcej osobnosti moderných slovenských dejín, o generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, ale aj o vzniku Slovenskej republiky 1. januára 1993. V priestoroch Ponitrianskeho múzea potrvá výstava do 29. novembra,“ doplnili organizátori.

Zdroj foto: www.muzeumnitra.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password