Výstava „Nitra v tieni polmesiaca“ stále trvá

V OC Centro Nitra pokračuje táto výstava do konca mesiaca.

Nitra pod tureckou správou

Píše sa október roku 1663 a po Nových Zámkoch a Hlohovci padá do područia Turkov aj Nitra. Podľa historických prameňov vieme, že Nitra pod vedením veliteľa Nitraya ani veľmi nevzdorovala. Jednou z príčin mohla byť aj ekonomická vyťaženosť Uhorska z 30-ročnej vojny. Vplyvom nej bolo spojené rakúsko-uhorské vojsko platovo podhodnotené a bojaschopnosť vojakov nižšia. To využili Turci, ktorí obsadili Nitru.

Do júna ďalšieho roku bola teda pod správou tureckej kúrie, až keď generál de Souches, kapitán Levického hradu Koháry a ďalší velitelia turecké jednotky vyhnali. Prebehli boje, ale tureckému pašovi sa so skupinou asi 60 vojakov podarilo prebiť z obkľúčeného mesta, tým pádom nebol zadržaný. Pri bojoch bol však vážnejšie poškodený Nitriansky hrad a rekonštrukcia trvala niekoľko rokov.

Prebiehajúca výstava

Od začiatku mesiaca v OC Centro Nitra prebieha výstava mapujúca roky tureckej nadvlády a špeciálne osudy Nitranov. Organizovaná je združením ŠOK (šport, osveta, kultúra) Nitra a na obrazoch nájdeme detailné opisy najdôležitejších udalostí spojených s vtedajšou prítomnosťou tureckých vojsk v Nitre a okolí. Teda ak máte chuť oboznámiť sa s historickým pozadím konca 17. storočia, prídite sa na ňu pozrieť do 31. júla. Takisto vás naladiť na túto tému môže naša reportáž.

grafická hra, foto: Tomáš Homola
uniforma vojaka Osmanskej ríše, foto: Tomáš Homola

Zdroje: Turci na Slovensku : život pod osmanským panstvom v 17. storočí , Helena Makusiová.

https://mynitra.sme.sk/c/7392233/turkov-z-nitry-vyhnali-v-roku-1664.html

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password