Výstava More v Nitrianskej galérii

Na letnú dovolenkovú sezónu 2023 pre vás Nitrianska galéria pripravila zájazd okolo mora.

Počas jedenástich týždňov budete mať možnosť spoznať všetky moria a oceány na Zemi.

Uvidíte tvorbu vyše tridsiatich umelkýň a umelcov, ktorých diela, prevažne maľby, grafiky a kresby vytiahli z depozitárov Nitrianskej galérie na slnečné azúrové pobrežie Reprezentačných sál.

Túto zostavu dopĺňajú externí delegáti, šestica súčasných autoriek a autorov s poetickým, vtipným, osobným, ekologickým či dokumentaristickým spracovaním morských tém vo videách a inštalácii vytvorenej špeciálne pre túto príležitosť. Pre náročných, vetrom ošľahaných morských vlkov bude aj bonus, v podobe prvého konceptuálneho obrazu mora na svete.

Pobyt vám spestrí široký diapazón fakultatívnych výletov. Budete môcť vidieť pláže, pozrieť sa do najbezpečnejších prístavov, vyskúšate si plavbu na rôznych plachetniciach, parníkoch či člnoch, či započúvať sa do zvukov mora, zamyslieť sa nad klasickým vzťahovým trojuholníkom chlapec/muž/starec a more. Budete sa môcť potápať v mori rýb, navštíviť Kráľovnú Jadranu a dokonca zistiť, ako by to vyzeralo, keby naša vnútrozemská krajina, ktorej vlastne nič okrem mora nechýba, konečne mala svoje vysnívané
more, amore.

V cene jedného zájazdu teda dostanete až osemdesiat rôznych podôb morí a oceánov od umelkýň a umelcov zo Slovenska, Česka a Rakúsko-Uhorska od konca 19. storočia až po súčasnosť.

V cene jedného zájazdu teda dostanete až osemdesiat rôznych podôb morí a oceánov od umelkýň a umelcov zo Slovenska, Česka a Rakúsko-Uhorska od konca 19. storočia až po súčasnosť.

A ak by vám to nestačilo, budete si môcť vytvoriť vlastnú predstavu mora vďaka textu spisovateľky Moniky Kompaníkovej.

Trvanie výstavy bude od 9. júna 27. augusta. Vernisáž sa bude konať 8. 6. 2023 o 17.00 hod. pri príležitosti Svetového dňa oceánov.

Televízia Nitrička

Forgot Password