Výstava Milovať ako každý

Názov výstavy, ktorý si Rovňák požičal od francúzskeho spisovateľa a fotografa Hervého Guiberta, je komentárom k postaveniu LGBTQI komunity na Slovensku.

Výstava Milovať ako každý skúma vzťah medzi láskou a radikálnym prijatím a tým, čo Freud označil za „das Unheimliche“ na materiálnej úrovni.

Výstava prináša diela z posledných ôsmich rokov, textilné objekty a plátna ako textilné objekty, v ktorých autor pracuje okrem iného s textilom v ženskej línii svojej rodiny, či posteľnými plachtami.

Tieto plátna sú sprevádzané fotografiami a videom zaznamenávajúcimi mikroperformancie v priestore, ktorý je autorovým ateliérom aj domovom, ktorý zdieľa so svojim partnerom.

Sféra intimity sa radikálne pretína so sférou verejnou, Rovňáka tu zaujíma etický aj politický rozmer lásky, ako v textilnej knihe, v ktorej vyšíva antické techniky starosti o seba a zároveň ich touto meditatívnou technikou realizuje. Práca Milovať ako každý (2023), ktorou nadväzuje na svoje rané Korzety (2001) teda znovu otvára tému postavenia LGBTQI komunity na Slovensku, ktorá napriek tomu, že sa domáha iba svojich základných práv, zostáva dlhodobo nevypočutá, či dokonca šikanovaná.

Vernisáš k výstave sa bude konať 14.3. o 18.00 v Nitrianskej galérii.

Výstava potrvá do 26. 5. 2024.

Televízia Nitrička

Forgot Password