Výstava kostýmov, Luskáčik aj dokument: Staré divadlo predstavilo program Noci divadiel

Noc divadiel sa blíži a okrem Asociácie Divadelná Nitra svoj program predstavuje aj Staré divadlo Karol Spišáka (SDKS), ktoré dočasne pre rekonštrukčné práce sídli v Kultúrnom dome v Močenku.

Podujatie začne už ráno o 9. hodine online predstavením Stvorenie. Od 13.00 do 19.30 si návštevníci môžu pozrieť výstavu kostýmov z inscenácií Starého divadla. „Pripravené sú exempláre z aktuálnych inscenácií, medzi nimi Doktor Faust (výtvarník Marek Zákostelecký) či Čarodejník z krajiny Oz (výtvarník Martin Von Dubravay). Kostýmy boli vyrobené v dielňach nitrianskeho bábkového divadla a ušité na mieru konkrétnym hercom a herečkám. Navrhovali ich hosťujúci výtvarníci, takže každý kúsok nesie ich osobitý rukopis, a tým sa stáva výnimočným,“ uvádza sa v programe Noci divadiel 2021.

Kostýmy nejdú s dobou, majú ladiť s inscenáciou a podčiarknuť charakter postáv.

Foto: SDKS v Nitre

Noc divadiel nemôže byť bez divadelného predstavenia. Po premiére v historickej budove Slovenského národného divadla sa svetoznámy Luskáčik dostane aj na pódium v Močenku.

Príbeh Luskáčika, známy skôr ako balet, vďaka Starému divadlu získal aj bábkovú podobu. „Na spoluprácu s ním bola prizvaná bulharská režisérka Biserka Kolevska, ktorú na tomto príbehu priťahuje najmä krehká hranica medzi realitou a svetom fantázie. Svetom, v ktorom je možné všetko,“ informuje SDKS, ktoré pripomína, že napriek dávke strašidelonosti a mystiky sa netreba bať, rozprávkový boj dobra so zlom aj tento raz skončí šťastne. Luskáčika môžete v Močenku vidieť o 14.00 a 17.00 h. „Prácou s bábkami, využitím masiek, veľkolepých kostýmov a celkovým dôrazom na výtvarnú stránku nadväzuje inscenácia na aktuálnu dramaturgiu Starého divadla,“ dopĺňa SDKS.

Pri príležitosti 70. výročia divadlo uvedie dokumentárny film Staré divadlo v troch dejstvách.

Na spoluprácu boli oslovené študentky Vysokej školy múzických umení, na réžiu Martina Beňová a produkciu Patrícia Alexia Pošová. „Dokumentárny film čerpá inšpiráciu z poetiky Wesa Andersona, ktorá prináša napríklad zábery s paletou pastelových farieb. Vo filme nechýbajú rozhovory so súčasnými i bývalými hercami či kritikmi, ktorí divákovi rozpovedia príbeh protagonistu – Starého divadla,“ uvádzajú organizátori Noci divadiel.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password