Vysadeným stromom budú počas horúčav pomáhať zavlažovacie vaky

Pomôcť majú novovysadeným stromom aj pri zvládaní extrémnych letných horúčav a suchých období.

Zdroj foto: Roman Oravec (Mesto Nitra)

V Nitre okolo stromov v Brezovom háji, na Bratislavskej a pri výbehu psov na Wilsonovom nábreží pribudli zavlažovacie vaky.

Celkovo ide o 250 kusov vakov.

„Vaky vo všeobecnosti pomáhajú pri zálievke drevín formou spomalenia prietoku, to znamená, že napríklad  z vaku s objemom 80 litrov pomaly vyteká voda niekoľko hodín, neodtečie po povrchu, ale pomaly presiakne do väčšej hĺbky a tým by mala rovnomernejšie a efektívnejšie zavlažiť koreňový systém dreviny,“ vysvetlil Štefan Lančarič z Odboru životného prostredia Mestského úradu v Nitre.

Zavlažovacie vaky sú podľa Štefana Lančariča nápomocné najmä v prvých dvoch rokoch po založení výsadieb, následne môžu byť inštalované k novšie vysadením stromom v meste.

V porovnaní s klasickým polievaním, pri ktorom sa ku koreňom stromov dostane len časť vody, tento spôsob zavlažovania dávkuje vodu postupne, stromy ju tak dokážu lepšie vstrebať a využiť. „Vak navyše strom trochu pritieni a chráni ho tak pred prudkým slnkom a vysušením. Mesto tak vie usporiť nielen vodu, ale aj dodatočné náklady na obnovu uschnutých stromov a kríkov,“ dodal Timea Galová z odboru komunikácie a propagácie mestského úradu.

Cena jedného vaku bola 11,90 €. Všetky vaky spolu stáli 4 165 €.

Televízia Nitrička

Forgot Password