V Nitre má pribudnúť nová zeleň: Aleje, živé ploty aj kvitnúce záhony

Dosadia sa určite tam, kde museli byť niektoré dreviny pre zlý stav vyrúbané.

Časť starších drevín sa pre zlý stav priebežne ošetrí alebo vyrúbe a nahradí ich nová výsadba. V roku 2020 sa v Nitre podarilo vysadiť viac ako 300 drevín, celkovo sa každý rok v meste vysadí niekoľko stoviek stromov.

Tento rok je na výsadbu zelene vyhradených 30 tisíc eur.

„Vysádzame koncepčne niektoré územia, pretože chceme zakladať nové aleje, obnovovať pôvodné a samozrejme počúvame aj podnety od výborov mestských častí, od občanov mesta Nitry,“ uviedol Štefan Lančarič z odboru životného prostredia Mestského úradu v Nitre. Kde všade dreviny pribudnú a koľko ich bude, teraz ešte nie je jasné. Bude to však najmä tam, kde museli byť niektoré dreviny vyrúbané pre nevyhovujúci zdravotný stav. Mesto sa zameria na park, sídliská, ale aj brezový háj na Chrenovej, ktorý predošlé dva roky čelil vandalom.

Podľa referenta životného prostredia Štefana Lančariča by niekoľko tisíc vzrastom menších stromov malo pribudnúť napríklad aj na Borine a mnohým obyvateľom chýba zeleň v centre mesta.

Vzľadom na ukončenie niektorých stavieb v centre by tu následne mohli vzniknúť aleje a živé ploty.

Nitru má oživiť nielen zeleň, ale tiež záhony kvitnúcich kvetov. Viac o nich v reportáži Televízie Nitrička prezradila predsedníčka komisie životného prostredia Jarmila Králová.

foto: NH

Televízia Nitrička

Forgot Password