Vydieranie cez erotický chat: Obete prišli o tisíce eur

Informačné a komunikačné technológie sa postupom rokov stali bežnou súčasťou našich životov. S ich rozvojom súvisia pozitívne účinky ako poznávanie, vzdelávanie a zábava, ale aj negatíva a riziká. Práve na tie pred časom upozornila polícia Nitrianskeho kraja.

Kriminalita na internete a v oblasti technológií nie je výnimkou. S poškodenými, ktorí sa stali obeťami internetových podvodov polícia spája prívlastky – naivní, dôverčiví, detinskí. „Na sociálnych sieťach sa dali do reči s neznámymi ľuďmi, ktorí profesionálne získali ich dôveru a slovo dalo slovo. Komunikácia prešla na erotickú nôtu a cielenú provokáciu,“ opisuje polícia.

Sociálne siete, zoznamky a fóra sa hemžia rôznymi osobami. Preto by si ľudia mali dobre rozmyslieť, komu posielajú svoje intímne fotografie, videá alebo informácie o osobnom živote. Polícia má na stole niekoľko prípadov, kedy boli zaslané súbory zneužité dokonca za účelom vydierania. „Lenže cena takéhoto flirtu býva oveľa vyššia. Následne bývajú komunikáciechtivé osoby kontaktované vydieračmi, ktorí sa tvária ako vzorní rodičia a tvrdia, že intímne fotky alebo videá prišli do mobilov ich detí a žiadajú odškodné, inak vec oznámia polícii, alebo fotky zverejnia,“ dopĺňa nitrianska polícia. Vyskytli sa aj prípady, kedy obeti zavolala osoba vydávajúca sa za príslušníka policajného zboru. Fiktívny policajt chcel celú vec urovnať, samozrejme výmenou za nemalú sumu peňazí.

„Stávajú sa aj prípady, že poškodený sa pridá prostredníctvom videochatu do skupiny, kde prebieha erotická konverzácia. Tá má iba jediný účel, a to vyprovokovať obeť k obnaženiu sa,“ vysvetľuje ďalej polícia. V prípade, že sa tak stane, video býva prostriedkom vydierania. Vydierač požaduje od obete peniaze, inak bude video zverejnené.

Poškodené osoby z obavy zo zverejnenia intímnych záberov poslali vydieračom viac ako 40-tisíc eur.

Polícia za minulý rok eviduje v Nitrianskom kraji 15 takýchto prípadov. Vydierači si pýtali viac ako 108-tisíc eur. Obete internetových podvodov preto na rôzne zahraničné účty a do bitcoinových peňaženiek poslali 44 550 eur.

Prekvitá aj biznis s detskou pornografiou.

Medzi dôverčivé osoby patria najmä mladí ľudia. Dokazujú to zistenia televíznej reportérky Kristíny Kövešovej. V sérii reportáží odhalila niekoľko pedofilov, ktorí vo virtuálnom svete vyhľadávajú neplnoleté dievčatá. Či už získané odhaľujúce zábery dievčat využijú pre vlastné potešenie alebo za účelom speňaženia, ich konanie je trestné. Na základe reportáží prípady začala vyšetrovať polícia a voči niektorým bolo začaté aj trestné stíhanie.

Veľký počet detí a dospievajúcich trávi čas na internete bez kontroly dospelých.

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva v rokoch 2017 a 2018 vykonávalo na slovenských školách výskum zameraný na šikanu a kyberšikanu. „Podľa našich zistení sa až 68,8 % respondentov rozhoduje o čase a dĺžke svojho pripojenia na internet bez akéhokoľvek obmedzenia,“ upozorňujú autori správy. Približne tri štvrtiny opýtaných detí trávi čas na internete bez kontroly dospelých. Správa však propomína, že ani kontrola nie je zaručenou ochranou pred nebezpečenstvom, ktoré virtuálny svet prináša. Prvoradá stále zostáva prevencia a osveta.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password