Vydanie publikácie Bartfay medzi nami je na spadnutie, prispieť môže každý

Pomôcť v tom má transparentná crowdfundingová kampaň cez portál StartLab.

Na nitrianskom sídlisku Chrenová boli v minulosti tri plastiky od sochára Tibora Bartfaya, ktoré pre zlý technický stav skončili v sklade mestských služieb. V roku 2016 ich znovuobjavili a do troch rokov sa podarilo postupne zreštaurovať všetky originály, ktoré našli svoje miesto v areáli základnej umeleckej školy, a takisto vytvoriť kópiu Reči hudby, ktorá Chrenovčanom opäť robí radosť.

Realizácia ambiciózneho projektu, ktorý dostal príznačný názov Bartfay medzi nami, sa zhostili občianske združenie Nitrianske kultúrne dedičstvo a Základná umelecká škola Jozefa Rosinského v Nitre spolu s Mestom Nitra, ktoré je vlastníkom sôch.

Práve príbeh týchto troch sôch – Reči hudby, Sirény a Medeného kvetu, mapuje nová publikácia historika umenia Richarda E. Pročku a kulturológa Juraja Nováka.

foto: Nitrianske kultúrne dedičstvo

V knižnej podobe chceli pôvodne zhrnúť len proces záchrany sôch. „Pátranie a archívne bádanie však prinieslo toľko hodnotných informácií, neraz nových a prekvapivých, že sme sa rozhodli tieto poznatky zdieľať so všetkými, ktorí o to prejavia záujem. Rozhodli sme sa napísať knihu, ktorá ponúkne celý príbeh trojice plastík od ich vzniku až po súčasnosť, ktorá popri dielach samotných umožní čitateľom viac spoznať ich tvorcov, umožní nahliadnuť do ich životných príbehov a zákulisia ich práce na plastikách,“ priblížili autori.

Publikácia Bartfay medzi nami, ktorá je príbehom troch chrenovských sôch, má 300 strán, bohato ilustrovaných 120 historickými a súčasnými fotografiami.

„Veríme, že osloví nielen samotných Nitránčanov, ale aj všetkých priaznivcov umenia vo verejnom priestore a, veríme, aj odbornú verejnosť,“ dodali Richard E. Pročka a Juraj Novák.

Pomôcť vytlačiť ju môžete aj vy, a to prostredníctvom portálu StartLab.

Televízia Nitrička

Forgot Password