Vodiči na toto by ste si od dnes mali dávať väčší pozor. Tresty za nezodpovedné správanie sa sprísnili

Novela zákona o cestnej premávke priniesla vyššie tresty pre nezodpovedných vodičov.

foto ilustračná: pixabay.com

„Najzásadnejšia zmena sa týka sprísňovania trestov za prekročenie povolenej rýchlosti a manipuláciu s telefónom počas šoférovania,“ pripomína Ministerstvo vnútra SR.

Najprísnejšia bloková peňažná pokuta za rýchlosť sa pohybuje od 250 do 800 eur, pri riadnom konaní je to od 500 do 1 000 eur. Rezort vysvetľuje, že samotná výška pokuty sa v novele nemení, ale v prípade, že vodič 3 a viackrát prekročí rýchlosť počas 12 mesiacov v obci o 50 km/h a viac, mimo obce o 60 km/h a viac, je možné mu uložiť zákaz činnosti.

Telefonovanie za jazdy bez použitia handsfree patrí k ďalším závažným porušeniam cestnej premávky.

„Zvýšia sa horné hranice pokút v blokovom (zo 100 na 150 eur) i v riadnom správnom konaní (z 200 na 300 eur). Zároveň bude možné za tento priestupok uložiť zákaz činnosti a porušenie sa bude rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov,“ dodáva ministerstvo. Telefonovanie s handsfree je za jazdy u vodičov povolené.

Sprísnenie trestov vychádza z negatívnych štatistík.

Za obdobie 5 mesiacov v roku 2022 zistili dopravní policajti takmer 155 000 porušení pravidiel cestnej premávky, ktoré boli vybavené na mieste v blokovom konaní a postúpené na správne konanie. „Okrem uvedeného bolo v rámci objektívnej zodpovednosti zistených 9 881 porušení pravidiel cestnej premávky,“ uvádza údaje rezort. Za minulý rok bolo zistených viac ako 332 000 porušení pravidiel cestnej premávky, ktoré boli vybavené na mieste v blokovom konaní a postúpené na správne konanie. 

Televízia Nitrička

Forgot Password