Vodiči autobusov idú do ostrého štrajku

Od 17. júla boli vodiči autobusov v štrajkovej pohotovosti. Do ostrého štrajku idú od začiatku septembra.

O vyjednávaní o navýšení miezd a o rozhodnutí OZ KOVO Arriva Nitra vstúpiť do štrajkovej pohotovosti sme vás informovali v našom minulom článku. K žiadnej vzájomnej dohode so zamestnávateľom však doteraz neprišlo. Podľa Michala Ďuriša, predsedu Základnej organizácie Odborového zväzu KOVO Arriva Nitra, sa do hlasovania o štrajku zapojilo približne 80 percent zamestnancov a z toho 97 percent sa vyjadrilo pre ostrý štrajk. Štrajk mestskej autobusovej dopravy bude v Nitre a štrajk prímestskej dopravy bude v okresoch Nitra, Topoľčany a Zlaté Moravce.

„Výbor ZO rozhodol o časovo neobmedzenom štrajku v mestskej aj prímestskej doprave, ktorý sa začne 2. septembra po 3.45 hod.,“ uviedol Ďuriš.

Vodiči po neúspešných vyjednávaniach žiadali skrz sprostredkovateľku navýšenie tarifnej mzdy z 3,80 eura na 4,05 eura. Zamestnávateľ však aj toto navýšenie odmietol. Vodiči sa teda rozhodli štrajkovať a požadujú zvýšenie mzdy na pôvodne požadovaných 5,30 eura. Sú ešte ochotní so zamestnávateľom rokovať do 30. augusta.

„My spravíme všetko preto, aby ľudia vydržali a ten tlak bol taký silný, že zamestnávateľ pochopí, že sa mu oplatí dať ľuďom také platy, s ktorými budú spokojní. To nie je nejaká veľká suma, to je plat niečo cez 800 eur,“ povedal Emil Machyna, šéf OZ KOVO.

Okrem nízkej mzdy sa vodiči sťažujú aj na vysoké množstvo odpracovaných hodín. S nízkym počtom vodičov autobusov je v Nitre a okolí dlhodobý problém.

„Často za volantom trávime 13 aj 15 hodín denne. Pretože je stále veľmi málo vodičov, tí, ktorí pracujú, sú doslova pripútaní k volantu. Ten nepomer medzi výškou platov a množstvom odpracovaných hodín je neadekvátny,“ dodal Ďuriš.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)

Televízia Nitrička

Forgot Password