Vo Vrábľoch bude oslava dňa detí aj pokus o rekord

Na futbalovom ihrisku vo Vrábľoch sa bude v sobotu oslavovať deň detí. Malí aj veľkí sa môžu tešiť na atrakcie, súťaže, kultúrny program aj tradičný pokus o rekord.

Mesto Vráble, Mládežnícky parlament vo Vrábľoch a TJ Dyčka organizujú v sobotu 1. 6. oslavu pre všetky deti a ich rodiny. Podujatie sa bude konať v priestoroch futbalového ihriska v Dyčke. Na deti a rodičov čakajú atrakcie, súťaže a rôzne vystúpenia. Zábavu už o 10.00 hodine odštartuje Smejko a Tanculienka. Progam potrvá až do 16.00 hodiny. O hudbu a tanec sa popoludní postará Laci Angyal, známy zo speváckej súťaže Superstar a tanečná skupina KLIK KLAK.

Počas dňa detí vo Vrábľoch sa účastníci každoročne snažia vytvoriť rekord v počte zjedených jedál. „V minulých rokoch sa podarilo prekonať už sedem rekordov v jedení napríklad hrk-hrk tortičiek, pudingov, palaciniek alebo hot-dogov,“ povedala Simona Pavelková, podpredsedníčka Mládežníckeho parlamentu Vráble. Myšlienka, obohatiť program dňa detí rekordom v jedení, vznikla v roku 2012 a keďže sa stretla s veľkým úspechom, stala sa pravidelnou súčasťou osláv. Tento rok sa rekord v počte skonzumovaných jedál nazýva Divotvorný hrnček. O aké jedlo pôjde? Nechajte sa prekvapiť. Podstatou Divotvorného hrnčeka nie je súťaženie medzi jednotlivcami, ale celkový počet zjedených porcií.

Novinkou oproti minulým rokom je snaha organizátorov rekord poňať v znamení EKO, čiže snaha vyprodukovať čo najmenej odpadu.

„Myslíme si, že osveta v oblasti ekológie nie je dostatočná a mala by sa šíriť už v rannom období dieťaťa, aby sa stala jeho prirodzenou súčasťou. Chceme aj touto formou prispieť k ochrane našej prírody, a preto sme zvolili možnosť ukázať obyvateľom, že sa to dá aj inak, lepšie a hlavne ekologickejšie,“ hovorí Simona Pavelková.

Aj preto sa organizátori rozhodli suroviny potrebné na prípravu jedál zaobstarať z farmy či bezobalového zero-waste obchodu. „Každoročne sme vyprodukovali veľké množstvo najmä plastového odpadu a organizovaním EKO rekordu chceme byť šetrnejší k životnému prostrediu,“ dodala podpredsedníčka Mládežníckeho parlamentu z Vrábel.

Okrem toho sa návštevníci počas dňa môžu tešiť na ukážku práce hasičov, polície či psovodov. Športové zručnosti preverí vodný futbal, skákací hrad a deti potešia aj súťaže o sladké odmeny. Zabaviť sa s deťmi môžete aj na kolotočoch, jazde vláčikom alebo na koňoch. Pre fanúšikov histórie bude pripravená dobová dedinka, ktorá návštevníkov prenesie do minulosti. „Dobová dedinka je aktivita Dobového spolku Militia Portalis pre deti a dospelých, kde si môžu ľudia pozrieť dobový spôsob života, ako napríklad dobovú kuchyňu, ukážky výzbroje a zbraní, práce kováča a iné dobové hry a aktivity,“ hovorí Simona Pavelková.

Monika Hozáková

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password