Vo FN Nitra zostalo na lôžkach 136 pacientov vo vážnom a kritickom stave, zvyšok (195) tvoria „covidoví“ pacienti

Slovenské nemocnice dostávajú zabrať. Situácia v tej nitrianskej je na hranici únosnosti. Podľa slov jej riaditeľa Milana Dubaja bolo nutné zmeniť prácu jednotlivých oddelení a zminimalizovať bežnú plánovanú zdravotnú starostlivosť.

Pre vysoký počet pacientov s ochorením COVID-19 sa tam musel zmeniť spôsob fungovania. „Je iné manažovať 30 až 40 pacientov s ochorením COVID-19 a je iné manažovať 200 takýchto pacientov. To treba zmeniť štruktúru nemocnice tak, že sme vytvorili desať až 12 ošetrovacích covidových jednotiek. Takže jednotlivé kliniky a oddelenia si akoby adoptovali jedno covidové pracovisko a manažujú ho podľa svojich možností. Nad tým všetkým je centrálne riadenie a systém porád,“ vysvetlil Dubaj.
Nemocnica podľa jeho slov už prepustila všetkých pacientov, pri ktorých to bolo len trocha možné. „Aj tak máme v nemocnici 331 pacientov, z toho je 195 s ochorením COVID-19. Zvyšok, 136 bolo ‚necovidových‘, ale to sú len naozaj vážni a kritickí pacienti. Treba si uvedomiť, že tá plánovaná starostlivosť už niekoľko týždňov stojí,“ vysvetlil Dubaj. Nemalé starosti spôsobujú nemocnici aj zdravotníci, ktorí sú v karanténe alebo ochoreli na COVID-19. Jedná sa približne o 150 – 200 ľudí. V nemocnici už preto pomáhajú aj dobrovoľníci a 15 vojakov. Pripravených do zálohy je aj 12 ambulantných lekárov, potvrdil Dubaj.

Podľa Milana Dubaja je možné očakávať, že problémom, s ktorými v súčasnosti zápasí nitrianska nemocnica, budú čoskoro čeliť aj ďalšie zdravotnícke zariadenia na Slovensku.

Aj ostatné regionálne nemocnice v Nitrianskom kraji zvýšujú počty covidových lôžok.

Komárno

Podľa slov riaditeľa komárňanskej nemocnice Miroslava Jašku sa personálu podarilo zvládnuť náročné vianočné obdobie. „Počet pacientov s novým koronavírusom v regióne však pribúda, nemocnica na základe príkazu ministra zdravotníctva reprofilizovala celkovo 30 percent lôžok s možnosťou pripojenia na kyslík pre pozitívnych pacientov,“ uviedol. K dnešnému dňu v komárňanskej nemocnici evidujú 24 pacientov s novým koronavírusom, ďalších sedem je suspektných a jeden pacient je na jednotke intenzívnej starostlivosti. Zamestnancov, ktorí mali pozitívny test na nový koronavírus, je 22 a ďalších šesť je v karanténe. „Nemocnica navýšila pre covidových pacientov ďalších 14 lôžok, čo je celkovo 49 lôžok. Napojení na umelú pľúcnu ventiláciu môžu byť traja pacienti,“ uviedol Jaška.

Levice

Levická nemocnica na základe príkazu ministra zdravotníctva poskytuje len akútnu zdravotnú starostlivosť. V súčasnosti rozšírila reprofilizované lôžka pre pacientov s novým koronavírusom na 39. K dnešnému dňu sa v nemocnici starajú o 31 pacientov na štandardnom covidovom lôžku, šesť pacientov je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu z dôvodu ochorenia COVID-19 a jeden je na neinvazívnej ventilácii pľúc. „Aktuálne máme pozitívnych PCR, antigénovo, alebo v karanténe 40 zamestnancov,“ uviedol riaditeľ levickej nemocnice Ján Belanský.

Zlaté Moravce

Dve nové lôžka pre pacientov s ochorením COVID-19 reprofilizovala aj nemocnica v Zlatých Moravciach. „Evidujeme 13 pozitívnych zamestnancov, ďalších päť je v karanténe. Aktuálne poskytujeme zdravotnú starostlivosť pre 28 pacientov s novým koronavírusom, dvaja sú suspektní. Nemocnica má aktuálne vyčlenených 30 bežných lôžok s pripojením na kyslík pre pozitívnych pacientov na ochorenie COVID-19, čo je 43 percent z celkovej lôžkovej kapacity,“ uviedla poverená riaditeľka zlatomoravskej nemocnice Nina Horniaková.

Televízia Nitrička

Forgot Password