Vlakové spojenie z Nitry do Bratislavy čakajú zmeny

Mnohí Nitrania našli prácu v neďalekom hlavnom meste. To však znamená dochádzanie, ktoré chce mesto svojim obyvateľom uľahčiť.

Cestujúci pracujúci v hlavnom meste by privítali lepšie spoje, ktoré by ich dokázali dopraviť do Bratislavy rýchlejšie než autobusová alebo automobilová doprava, vyhli by sa tak pravidelným ranným zápcham v okolí hlavného mesta. Momentálne trvá cesta vlakom z Nitry do starého Prešporku okolo 100 minút. Obyvatelia mesta pod Zoborom musia prestupovať buď v obci Leopoldov alebo Zbehy. Vzhľadom na väčšiu vyťaženosť na našich cestách a stúpajúci počet dochádzajúcich obyvateľov má železnica na stole návrh na vybudovanie novej 20 km trate. Tá by napojila Nitru na medzinárodný uzol Trnovec nad Váhom.

Zdroj: Pixabay

Pôvodný návrh realizovateľnosti bol v roku 2015 zamietnutý ako ekonomicky nevýhodný, v súčasnosti však nastala zmena a kompetentní poskytli železniciam doplnenú štúdiu.

„Štúdia je momentálne vo fáze zapracovania pripomienok,“ informuje Michal Lukáč, hovorca ŽSR.

Priame spojenie medzi Nitrou a Bratislavou nevyžadujú len obyvatelia, ale aj samotný dopravca. „Železničné spojenie Nitry s Bratislavou je dnes zdĺhavé, komplikované a nekonkurencieschopné voči ostatným druhom prepravy. Nová vlaková trať z Nitry do Trnovca nad Váhom by značne odľahčila situáciu. Na trati sme si istí vysokým dopytom. V prípade zrealizovania trate by sa predpokladaný jazdný čas znížil z aktuálnych 100 minút na približne 50 minút,“ vysvetľuje Tomáš Kováč, hovorca ZSSK.

Zdroj: Pixabay

Nová trať na území Slovenskej republiky by bola prvou novovybudovanou železničnou komunikáciou v tomto storočí, posledná trať pribudla pred 35 rokmi.

Viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička, tu.      

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password