Víte po nitránsky?

Jedna kniha o tomto nárečí už jestvuje. Nový slovník bude podľa Mária, správcu FB stránky Ortodoxní Nitrančani, obsiahlejší.

Staré nitrianske nárečie sa už pár rokov usilujú obnoviť ľudia, ktorí sú naň hrdí a milujú ho. Práve oni vytvorili na sociálnej sieti stránku, kde ľudia musia komunikovať len prostredníctvom nitrančiny.

„Naozaj sme boli prví a jediní, kerí sem začali tlačiť tú ideu, že pome vyprávať v nitrančine. Nehanbíme sa za to, šak my sa nemáme za čo hanbiť, “ povedal Mário, správca FB stránky Ortodoxní Nitrančani.

O špecifikách tohto nárečia vtipne hovoria aj na svojej stránke. V tomto nárečí existuje aj niekoľko nepísaných gramatických pravidiel. Mnoho ľudí ich používa bez toho, aby si to uvedomovali.

Tu sú niektoré ukážky:

Mnoho nárečových slov sa nachádza v knihe „Desatoro Nitrančana a vác“, ktorej autorom je Igor Hráška. V dohľadnej dobe by mal však vyjsť nový slovník nitrianskych slov. Podľa slov Mária bude mať väčší rozsah a bude podrobnejší.

„Ja som sa rozhodov, že túto knižku ešte obohatím o ďalšé výrazy. Napríklad slovo chňápať. To máte také univerzálne slovo – dochňápav sa, čo si to sem nachňápav všecko. Toho je moc. Chceme sa venuvať tomu proste trošku podrobnejšé,“ dodal Mário.

Viac o tomto nárečí a chystanom slovníku sa dozviete v reportáži TV Nitrička.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: marko.mikulasik@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password