Počas celého týždňa bolo na „filmových plátnach“ aj online pre odbornú aj laickú verejnosť odpremietaných takmer 90 hodín.
„Teší nás, že po rokoch obmedzení si mohli diváci užiť festival, filmy aj sprievodné podujatia v plnom formáte,“ uviedli organizátori z Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra (NPPC) v Lužiankach. „Členovia poroty sa zhodli, že to bol veľmi silný ročník, ktorý odrážal aktuálne problémy ale aj novinky, riešenia aj úspechy v poľnohospodárstve, potravinárstve, lesníctve a ochrane zdrojov.“
Medzinárodná porota udelila spolu 14 ocenení tvorcom z 8 krajín.
Hlavnú cenu festivalu získal po dlhých rokoch slovenský film režiséra Jakuba Šípoša Sny, drina a pandémia. „Je to portrét piatich mladých podnikateľov, ktorí si žijú svoj sen a napĺňajú ho prácou a môže za to aj pandémia. Produkujú aj konzumujú lokálne, myslia udržateľne a sú inšpiráciou pre ostatných ľudí,“ informovalo NPPC.
Cenu prezidenta Agrofilmu získal film Včelí záchranca indického režiséra Bidita Roya, cena za réžiu poputovala do rúk Delii Ackerman za film Hatun Phaqcha – liečivá zem a cenou FAO porota ocenila dokument Dve rieky – Kakao a sloboda režisérky Patricie Moll.
Zastúpenie nemeckých filmov na „víťaznej listine“ je tradične silné, tento rok cenu rektorky Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre získal film Re: Talianske olivovníky v ohrození, ktorý upozorňuje na pustošenie olivových sadov v južnom Taliansku baktériou Xylella. „Ekologické farmy v Holandsku úspešne využívajú systém agrolesníctva v praxi, čoho dôkazom je aj ocenená séria filmov holandského režiséra Jorisa van der Kampa,“ priblížili organizátori.
Festival je miesto, kde sa majú predstavovať príklady dobrej praxe, a práve takým sú dokumenty Na ceste k Agrolesníctvu, ktoré získali cenu Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností SR.