Virtuálna výstava Za chrbtom poukazuje na folklór čiernych skládok

Aj čierne skládky istým spôsobom reprezentujú národ.

Pätnásty ročník festivalu Vysoké hory Nitry, ktorá sa mal konať koncom novembra, sa pre zhoršenú epidemickú situáciu neuskutočnil, hoci už bolo takmer všetko pripravené. Organizátori však pripomínajú, že jedna z nosných myšlienok festivalu je ochrana prírody a životného prostredia. Na tieto problémy poukazuje prezentovaná virtuálna výstava fotografa Martina Baláža.

Výstava s názvom Za chrtom trvá od 13. do 31. decembra.

„Keď som fotografoval čierne skládky za našimi obydliami uvedomil som si: Ak by prišlo desať dobrovoľníkov a vyčistilo breh potoka, všetky plasty, pneumatiky, … by zmizli, krajina by zostala krásne zelená, bolo by to klamstvo. Odpad je už pod zemou. Opadané lístie času, perinou krasy prírody prikrýva jeseň čo jeseň, ľudskú hlúposť v nekultúrnom stvárnení kultúry. Umelé veci ako kultúra, veci prirodzene ako príroda. Spájajú sa v kompozícii novej estetiky s výkričníkom,“ poznamenáva autor fotografií, ktoré nájdete na facebookovej stránke festivalu Vysoké hory Nitra.

Výstava poukazuje na negatívne správanie ľudí k prírode. Čierne skládky totiž podľa organizátorov tiež reprezentujú národ podobne ako folklór. Rovnako ako bryndzové halušky na tanieri, aj pneumatika v potoku tvorí charakter krajiny a ľudí, ktorí v nej žijú.

zdroj foto: Martin Baláž (FB Vysoké hory Nitra)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password