Virtuálna realita: Videoherné žánre

Nielen literatúra, hudba a filmy majú svoje žánre. Poznali ste ich už predtým, alebo je to pre vás novinka?

V minulom článku ste sa dočítali, kde vznikli prvé počiatky počítačových hier. Článok môžete nájsť tu. Dnes si priblížime základné žánre videohier. Tak, ako býva zvykom, aj pri videohrách platí, že čisto dobrodružná hra môže v určitom bode nadobudnúť prvky iného žánru. Vo virtuálnej realite je proste možné úplne všetko.

Prvé veľmi populárne hry sa nazývajú adventúry – hry, ktoré sa zameriavajú na príbeh a väčšinou sa v nich snažíme vyriešiť nejaké tajomstvo. Hráč pomocou svojho avatara – postavy, ktorú si na začiatku vyberie alebo dostane, zbiera prípadne používa rôzne predmety. Okrem avatarov máme v hre aj ďalšie postavy, tie však už ovláda samotná hra, hráčovi pomáhajú napredovať v deji. Príkladom advetúry môže byť The Walking Dead: A New Frontier.

Druhé v poradí máme akčné hry – tie sa už tak nespoliehajú na dej, ale skôr na hrubú silu. Ponúknuté sú rôzne operácie, kde rozhodujú hlavne zbrane. Dôraz sa kladie na grafiku a dynamiku samotného boja. Sem sa dá zaradiť hra Half-Life. Akčné hry majú rôzne podžánre – môžeme spomenúť stealth akciu – kedy hlavný hrdina útočí v utajení. Dokonalým príkladom je hra Hitman alebo Assassin´s Creed. Obľúbený podžáner je aj survivor horor. Jediný cieľ je tu prežiť. Ak vás tento podžáner zaujal, hráči na fórach odporúčajú hru Silent Hill.

Pixabay

Tretí herný žáner arkáda sa nazýva aj plošinovka. To preto, že v hre chýba tretia dimenzia, čiže sa pozeráme na 2D svet. Typické a populárne plošinovky boli Super Mario Bros a Sonic od spoločnosti Nintendo.

SuperMario

Štvrtý herný žáner RPG zameriava svoju pozornosť na vývoj postavy – avatara. Pre tých, ktorí zatiaľ nepostrehli skratku RPG, ide o „Role-Playing Game“ alebo aj hru na hrdinov. Z väčšej časti sa úroveň postavy zvyšuje zberom rôznych bodov (tzv. experience points), ktoré môžeme získať porazením nepriateľov či splnením úloh. Dôležitá je aj samotná výzbroj danej postavy, tá zvyšuje jej schopnosti.

Zaujímavosťou je, že mnohé artefakty ako napríklad meče, štíty, magické predmety atď., si môže hráč zakúpiť výmenou za reálne peniaze. Niektorí hráči s bohatým arzenálom a levelom avatara dokonca ponúkajú tieto postavičky na predaj v populárnych dražbách.

Ikonickými hrami tohto žánru sa stali The Witcher, ako aj akčnejšie Diablo alebo menej násilná hra Pokémon.

Pixabay

Piatym žánrom je tzv. online RPG alebo aj MMORPG. Skratka pochádza z anglického výrazu „Massive Multiplayer Online Role-Playing Games“, vo voľnom preklade – masívne multiherné, onlinové hry na hrdinov. Ak sa chcete tejto zväčšia tímovej hry zúčastniť, potrebujete okrem pevných nervov, kompletného vybavenia a naozaj pohodlnej stoličky aj prístup na internet. Tieto hry hrá množstvo hráčov naraz, čo neraz zapríčiní kolaps servera. Pomalý internet a nie celkom výkonný počítač znamenajú časté umieranie. Predstavte si, že patríte do klanu, ktorý sa rozhodne napadnúť iný klan. Uprostred boja vám však začne štrajkovať wifi alebo zamrzne počítač, vy tak stratíte kontrolu nad svojim avatarom, a ten uprostred boja len čaká na smrť, ktorá príde. Medzi najväčšie a najpopulárnejšie MMORPG patria legendárne hry ako World of Warcraft, Guild Wars či Ragnarok Online.

WoW

Ďalšie žánre si predstavíme znova o týždeň.

Text vychádzal z práce Veroniky Stoffovej – Počítačové hry a ich klasifikácie.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password