Víkend sa bude niesť v zamení divadelných predstavení

Cez víkend sú pripravené viaceré divadelné predstavenia. Na svoje si prídu malí i veľkí.

V sobotu, 22. januára od 15:00 do 16:00 je pre milovníkov divadelných predstavení pripravená inscenácia Stvorenie. Réžiu, scénu, námet, bábky a kostýmy mala na starosti bulharská režisérka a výtvarníčka, Magdalena Miteva, o hudbu sa postaral Konstantin Ilievsky. Herecké obsadenie je pestré a v hre vystúpia Danica Hudáková, Oľga Schrameková, Nikola Kozáková, Patrícia Sopkovičová, Simon Fico, Juraj Bednarič a Eduard Valašík. Vstupné pre návštevníkov je 6 eur.

Inscenáciu si môžu návštevníci pozrieť v Kultúrnom dome Močenok.

Predstavenie je inšpirované biblickými a vedeckým teóriami o stvorení sveta. Snaží sa zachytiť ich spoločnú podstatu a pretvárať ich. Diváci sa razom ocitnú v prostredí, kde vzniká života a ponúka im priestor na úvahy o veľkoleposti prebiehajúcich momentov. „Vyhýba sa hľadaniu jedinej pravdy o vzniku sveta a zameriava sa na podčiarknutie krásy ukrytej v prírode navôkol nás. Využíva techniku čierneho divadla, ktorou nadväzuje a odkazuje na podobné úspešné inscenácie z minulosti Starého divadla. Zároveň vďaka jedinečným scénickým možnostiam, farebnosti a dávke tajomstva naplno podnecuje fantáziu detí aj dospelých,“ píše sa na stránke divadla.

Zdroj: sdn.sk

V sobotu je pripravená i ďalšia inscenácia, Doktor Faust. Od 17:00 do 18:00 si ju môžete pozrieť z pohodlia domova, z online priestoru. Prvá tlačená podoba o príbehu tajomného Fausta vznikla už v roku 1587 v Nemecku. Čoskoro sa správa o tajomnej postav rozšírila aj do Británie, kde jej dal novú podobu Christofer Marlowe. „Práve táto jeho verzia sa stala dôležitou v ďalšom živote Fausta – britskí kočovní umelci ju totiž šírili ďalej po Európe,“ píše sa na stránke divadla.

V súčasnosti poznanie stráca svoju silu, pretože množstvo informácií máme vďaka internetu neustále po ruke.

Téma opantania zmyslov v podobe Doktora Fausta sa vracia na divadelné dosky Starého divadla po 26 rokoch. Režisér a výtvarník inscenácie prichádza s novým pohľadom na tému s novou formou. V svojej koncepcii sa vracia okrem textu starých českých bábkarov, aj k starej technike mechanického divadla a barokovým plošným kulisám. „Zväčšuje scénu, podčiarkuje perspektívu a vychádzajúc zo Švankmajera, umiestňuje na javisko bábky nadrozmernej veľkosti – hercov v hlavových maskách,“ dodáva divadlo.

Zdroj: sdn.sk

22. januára od 17:00 do 18:00 sa v Novom divadle v Dome Matice slovenskej uskutoční predstavenie, ktoré nie určené výhradne deťom. Kozliatka a vlk boli prvou inscenáciou Nového divadla. Kultové predstavenie o malých, hlúpučkých, neposlušných, no milých kozliatkach, v ktorom spoznáte naozajstnú podobu strašidelného vlka, je určené pre deti od troch rokov. Vstupné je 4 a 6 eur.

Nadčasovosť tém, ako sú dôverčivosť či prehnaný strach, ocenia v predstavení aj dospelí diváci.

Zdroj: Facebook – Nové divadlo

Televízia Nitrička

Forgot Password