Prečo by ste nemali chýbať na Týždni vedy a techniky?

Platí, že „diamonds are a girl’s best friend“? Čo všetko naozaj vedela doktorka Brennanová vyčítať z kostí? Aké sú plusy a mínusy personálnych agentúr? Viete v osudovej chvíli podať prvú pomoc? Aký vplyv má na nás rusko-ukrajinský konflikt a pandémia?

foto ilustračná: pixabay.com

Možno aj na tieto otázky vám odpovie Týždeň vedy a techniky. Aktuálny 19. ročník celonárodného podujatia sa bude konať aj v Nitre. Zamestnanci a študenti Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) pre deti, mládež, odbornú aj laickú verejnosť pripravili 57 podujatí.

„Záujemcovia z radov odbornej a laickej verejnosti sa môžu zúčastniť na zaujímavých odborných prednáškach, seminároch, konferenciách, workshopoch, prehliadkach, prezentáciách, súťažiach a tvorivých dielňach, majú možnosť nahliadnuť do laboratórií,“ informuje univerzita.

Jednotlivé časti programu sa budú s účasťou piatich fakúlt UKF konať na viacerých miestach v Nitre od 7. do 13. novembra

Skleník UKF (foto: NH)

S fakultou prírodných vied a informatiky spoznáte nielen liečivé, úžitkové a okrasné, ale aj jedovaté rastliny.

Dozviete sa o legendách, kliatbach, historkách, intrigách a vraždách spojených so slávnymi diamantmi. Pochopíte fungovanie personálnych agentúr na trhu práce. Poodhalíte tajomstvá, ktoré je možné prečítať z kostí a na matematických prechádzkach možno zistíte, že táto veda nie je taký strašiak.

foto ilustračná: pixabay.com

Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva ponúkne teoretické aj praktické informácie.

V sprievodných podujatiach sa bude venovať napríklad téme kariérneho poradenstva, duševného zdravia, psychohygieny a tiež podania prvej pomoci s otestovaním svojich manuálnych schopností.

foto: FB Nitrianska galérie

S Fakultnou stredoeurópskych štúdií rozoberiete tému pandémie či cestovného ruchu.

Účastníci sa vyberú napríklad na prednášku do Nitrianskej galérie, zoznámia sa s možnosťami rozvoja v oblasti cestovného ruchu a hovoriť sa bude aj o pandémii Covid-19 a jej vplyve na životný štýl detí.

foto ilustračná: pixabay.com

Ak vás zaujíma umenie, kultúra alebo ako porozumieť sebe samému, program pripravuje aj Filozofická fakulta.

Deti zo ZŠ Na Hôrke spoznajú prácu archeológa a archeologické náleziská Slovenska. Mládež sa formou workshopu Londýn ako ho nepoznáte oboznámi so zaujímavosťami mesta a života jeho významnej, dnes už nežijúcej obyvateľky kráľovnej Alžbety II.

Súčasťou programu je tiež prednáška o rusko-ukrajinskom konflikte a jeho vplyve na našu spoločnosť. Prednáška sa koná v spolupráci s CVČ Domino a mestom Nitra.

foto ilustračná: pixabay.com

Pedagogická fakulta poskytne niekoľko tipov, ako vyučovanie urobiť zaujímavejším.

Využitie multimédií, inšpiratívnych spôsobov pri výučbe čítania, duálneho vzdelávania či učenie o lese je tiež súčasťou prednášok a workshopov fakulty.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password