Vianočný lockdown: Od soboty platí zákaz vychádzania, zatvorené budú i obchody

Tvrdý lockdown bude. Platiť začne 19. decembra o 5.00 h a skončí najskôr 10. januára. Vláda o tom rozhodla na stredajšom rokovaní.

Od soboty 19. decembra budú na Slovensku otvorené len základne prevádzky a služby, do platnosti vstupuje i zákaz vychádzania. Tentokrát však bude od toho počas Veľkej noci líšiť. Obyvatelia sa síce budú môcť voľne pohybovať pred Vianocami, počas sviatkov aj po Novom roku, vláda však vyzýva, aby to ľudia zvážili. Situácia je podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího mimoriadne vážna.

Zo zákazu vychádzania bude platiť viacero výnimiek:

  • na cestu do zamestnania,
  • na cestu v nevyhnutnom rozsahu do najbližších potravín, lekárne, k lekárovi, na pohreby, poštu, čerpaciu stanicu, do banky, poisťovne, čistiarne, autoservisu, servisu bicyklov,
  • na venčenie domácich zvierat,
  • na starostlivosť o blízku osobu alebo hospodárske zvieratá,
  • na cestu na testovanie,
  • na cestu do výdajných a odberových miest obchodov,
  • na pobyt v prírode v extraviláne,
  • na cestu na bohoslužby,
  • na cestu „za rekreáciou“ (napríklad na chatu alebo do apartmánu, avšak maximálne dve spoločné domácnosti, ktoré tvoria tzv. bublinu),
  • na stretnutie max. 2 domácností.

Minister Krajčí na verejnosť apeluje, aby sa počas sviatkov stretávali najviac dve domácnosti, má ísť o tzv. koncept bublín. Podľa neho je dôležité, aby sa ľudia už 7 dní pred sviatkami rozhodli, s kým sa chcú stretávať a od zajtra nemali žiadne iné kontakty. Prípadne by sa mali domácnosti, ktoré vytvoria tzv. bublinu, dať pred kontaktom otestovať.

Vláda tiež ľudí vyzýva, aby uprednostnili online stretávanie prostredníctvom internetových aplikácií a zbytočne necestovali v MHD. Apeluje i na zamestnávateľov, aby každému, komu to výkon práce dovoľuje, umožnili homeoffice. V platnosti naďalej ostáva zákaz hromadných podujatí a konzumovania alkoholu na verejnosti.

V súvislosti s blížiacimi sa sviatkami verejnosť oslovila i prezidentka Zuzana Čaputová: „Situácia na Slovensku je mimoriadne vážna. Je zrejmé, že opatrenia, ktoré momentálne máme, nie sú postačujúce.“ Spolu s epidemiológmi a infektológmi vyzvala ľudí, aby v rámci ochrany zdravotného systému v krajine aj vlastného zdravia obmedzili svoje kontakty na minimum.

V obchodoch bude platiť pravidlo 1 človek na 15 metrov štvorcových.

Otvorené pritom ostávajú len potraviny, drogérie a lekárne. Vláda sa v súvislosti s veľkoobchodnými predajňami, ktoré ponúkajú i zmiešaný tovar, ešte nerozhodla. Zákaz predaja iného tovaru je teda stále v hre. V platnosti ostávajú i nákupné hodiny pre seniorov. Zatvorené budú interiéry reštaurácií a terasy – jedlo môžu predávať len cez okienko alebo prostredníctvom rozvozu.

Lyžiarske strediská budú otvorené len pod podmienkou, že návštevníci majú negatívny test nie starší ako 72 hodín.

V lanovke môže byť maximálne jeden človek alebo príslušníci jednej rodiny. Ubytovacie zariadenia ostávajú otvorené, zakázané sú však wellness, aquaparky aj kúpele mimo zdravotnej indikácie. Rekreačný šport je povolený len individuálne v exteriér.

Do Vianoc môžu mať otvorené len škôlky a prvý stupeň základných škôl.

Výnimku majú len špeciálne školy s podmienkou maximálne 5 detí na jedného učiteľa. Žiaci druhého stupňa ZŠ a stredných škôl môžu nastúpiť iba s negatívnym antigénovým testom.

Režim na hraniciach sa nemení. Ďalšie plošné testovanie tiež v pláne nie je.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password