Vianočné trhy 2020/2021 v príprave: Aké novinky prinesú?

Budú vôbec? Bude dosť stánkarov? Bude jedlo vyhovovať aj ľudom, ktorí sa stravujú podľa osobitých pravidiel? Tieto otázky padali medzi poslancami na mestskom zastupiteľstve pri téme adventného, respektíve vianočného mestečka.

foto ilustračná (pixabay.com)

Tento rok je už podstatný aj samotný názov. Podľa dostupných informácií by mali byť totiž v Nitre stánky dostupné dlhšie.

„Začne už 29. novembra a potrvá až do 2. januára, s možnosťou predĺžiť trvanie až do 6 januára,“ vyjadril sa pre Televíziu Nitrička hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek.

Mestečko bude zatvorené počas Štedrého dňa, na Prvý sviatok vianočný a na Nový rok. Pre záujemcov, ktorí chcú tento rok na trhoch predávať sú aktuálne vypísané výzvy pre prihlasovanie. Kritériá pre stánkarov boli jednou z hlavných tém medzi poslancami. Pri výbere by malo ísť najmä o zohľadnenie rôznych stravovacích návykov, potravinových intolerancií a alergií u návštevníkov mestečka. „Urobili sme tak na kúpalisku a z vlastnej skúsenosti viem, že to dopadlo celkom dobre,“ vraví poslanec Ágh.

Splnenie kritéria však treba aj skontrolovať. Hovorilo sa aj o sankciách za nedodržanie podmienok.

foto ilustračná (pixabay.com)

Poslankyňa Anna Laurinec Šmehilová ocenila návrh a fakt, že mesto začína byť citlivé aj k ľuďom s rôznymi diétami, no dodala, že podmienky musia byť splnené na 100 %. „Naozaj tá kontrola je dôležitá a myslím si, že to by mala byť jedna z úloh komisie, ktorá vyberie stánkarov, aby predložila následne aj správu o tom, akým spôsobom sa kritériá, ktoré považovala za rozhodujúce pre výber, plnili,“ dodal poslanec Greššo. Nemyslí si však, že je potrebné predávajúcim za nedodržanie udeľovať sankcie. Podľa neho sa jednoducho predávajúci, v prípade záujmu, nebude môcť zúčastniť trhov na ďalší rok. „Môže sa od stánkarov vybrať „zádržné“. Keď splnia podmienky tak, ako majú, zádržné sa im vráti,“ mieni naopak poslanec Barbarič. Peter Bakay pripomína pri téme kritérií aj dôležitosť kontroly využívania recyklovateľných obalov.

zdroj: TV Nitrička

Otázkou stále zostáva či, vzhľadom na prebiehajúcu situáciu, trhy vôbec budú.

Ján Vančo považuje vianočné trhy spolu s Cyrilometodskými slávnosťami za vrcholové mestské podujatia, očakáva preto na ďalšom zastupiteľstve informatívnu správu, ktorá prinesie odpovede na viaceré otázky. Zaujíma ho hlavne či bude stánkarov dosť a kto rozhodne o tom, kde budú, ktorí umiestnení.

Župné námestie (foto: NH)

Reagoval tak na avizovanú správu, že trhy budú tento rok v Nitre prebiehať na troch miestach.

Okrem Svätoplukovho námestia sa budú konať aj na Župnom námestí a Na vŕšku. „Na všetkých týchto lokalitách, chceme mať predajné stánky, občerstvenie typicky vianočné, alebo povedzme dekoračné predmety, ktoré súvisia s Vianocami a so zimou. Na vŕšku to bude aj predaj kaprov a vianočných stromčekov,“ prezradil plány hovorca mesta.


Ďalšie informácie o plánoch s vianočnými trhmi sa dozviete v reportáži spravodajstva TV Nitrička.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password