Vianočné príspevky pre dôchodcov

S koľkými eurami navyše môžu tento rok dôchodcovia počítať?

Predvianočné obdobie dá neraz zabrať nielen našej psychike, ale veľakrát aj peňaženke. Chceme obdarovať svojich najbližších, stretnúť sa s celou rodinou a uctiť si narodenie Krista. Staršia generácia, ktorá poberá starobný dôchodok, nie je výnimkou. Aký príspevok ich čaká tento rok a komu bude poskytnutý?

„Sociálna poisťovňa vyplatí podľa zákona č. 592/2006 Z. z. o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku a o doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov niektorým poberateľom dôchodku vianočný príspevok za rok 2019,“ informuje Sociálna poisťovňa.

Zdroj: Pixabay.com

Kto každý má nárok na vianočné príspevky? Príspevok bude poskytnutý poberateľovi starobného, predčasne starobného, invalidného, vdovského, vdoveckého, sirotského a sociálneho dôchodku, ktorý má bydlisko na území Slovenskej republiky.  

Suma vianočného príspevku bude 200 eur v prípade, že výška dôchodku za december 2019 bude do 210,20 eur (suma životného minima pre dospelú osobu). Ak je suma dôchodku vyššia, zmenšuje sa aj príspevok. Ak váš dôchodok za rok 2019 predstavoval mesačnú hodnotu od 420, 41 eur do 658, 50 eur, príspevok sa môže pohybovať od 98, 85 eur do 13, 14 eur.

Celková suma príspevku nepresiahne 200 eur.

Zdroj: Pixabay.com

Vianočný príspevok sa udeľuje oprávneným osobám len raz ročne bez podania akejkoľvek žiadosti. Spôsob odovzdania vianočného príspevku je zabezpečený v závislosti od toho, ako majú osoby vyplácanie nastavené. Príspevok dostanete automaticky spolu s dôchodkom, buď v hotovosti na pošte, na účet banky alebo ako hromadný poukaz do zariadenia sociálnych služieb, v rovnaký deň ako dôchodok patriaci za december 2019.

To znamená, že k bežnému mesačnému dôchodku pribudnú eurá navyše.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password