Vianočné mestečko v Nitre oficiálne otvoria v 1. adventnú nedeľu

Vianočné mestečko má byť tento rok ekologickejšie a trvať môže až do Silvestra.

Foto: FB Televízia Nitrička (official)

Nitra už má svoj vianočný stromček. Pätnásťmetrovú jedľu obyčajnú osadili na Svätoplukovom námestí dnes dopoludnia. Približne 30 až 40 rokov starý strom darovala mestu rodina z Lužianok. Svoje vianočné stromčeky budú mať aj sídliská Klokočina a Chrenová.

Rozsvieteniu stromčeka bude predchádzať tradičný sprievod svetiel z hradu.

Stánky budú otvorené už od piatku 1. decembra. Na slávnostné otvorenie Vianočného mestečka si však počkáme do 1. adventnej nedele, ktorá bude tento rok 3. decembra. „Vianočné mestečko plánujeme ponechať otvorené až do Silvestra – či však naozaj ostane fungovať aj v období medzi Vianocami a Silvestrom, to uvidíme podľa záujmu predajcov,“ uviedol hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek.

Foto: archív TV Nitrička

Program otvorenia mesto prepája s Nitrianskym biskupstvom. Biskup najprv požehná adventný veniec v areáli Nitrianskeho hradu, sprievod svetiel sa potom vyberie smerom k námestiu, kde sa pripojí k Mikulášskemu sprievodu a o 17.00 hod. bude nasledovať rozsvietenie stromčeka.

Kultúrny program má byť ladený tematicky.

V deň oficiálneho otvorenia na pódium vystúpi nitrianska kapela Dora. Pondelky chce mesto venovať tradíciám, obyčajom a zvykom našich predkov. „Utorky budú rockové, stredy komunitné, štvrtky školské a piatky vyhradené základným umeleckým školám. Adventné víkendy budú aj vzhľadom na väčší počet návštevníkov bohatšie na program, v ktorom si všetci nájdu to svoje,“ približuje Tomáš Holúbek. O podrobnom programe bude mesto ešte informovať.

foto ilustračná (unsplash.com)

Ako je už zvykom, Silvester bude bez ohňostroja.

Záver roka v mestečku oslávime diskotékou od 23.00 do 1.00 hod. Pri príležitosti výročia vzniku republiky tu zaznie aj štátna hymna a príhovory predstaviteľov mesta.

Stánky rozložia po novom.

Dokopy 30 stánkov: 8 s občerstvením, 8 nápojových, 13 s dekoráciami a vianočným pečivom a 1 charitatívny budú sústredené na námestí. Vzhľadom na skúsenosti predajcov so slabším predajom a problémami s napojením na elektrinu, smerom na Mostnú ani na Vŕšku stánky nebudú.

Foto: NH

„Stánky budú rozmiestnené viac-menej v kruhu, potiahnu sa ale aj oboma stranami smerom k pódiu pri bývalej pošte,“ vysvetľuje hovorca. Potravinové sa budú striedať s remeselnými a striedanie sa týka aj charitatívneho stánku, kde sa počas trvania mestečka vymení 10 predajcov.

Pohár s vianočnou maľbou si budete môcť nechať na pamiatku.

Mesto za 17 800 eur nakúpilo 20 000 vratných pohárov, v ktorých sa budú nápoje predávať. Za punč či varené víno tak zaplatíte o 2 eurá viac a pri vrátení pohára predajcovi vám túto sumu vrátia, alebo si pohár necháte na pamiatku. Poháre s maľbou majú byť vyrobené zo špeciálneho polykarbonátového materiálu, ktorý sa nerozbije ani v prípade, že padne na zem.

Foto ilustračná: Pixabay.com

Najedia sa aj návštevníci s intoleranciou a potravinovými alergiami.

Každý stánok s predajom jedla má tento rok povinnosť ponúkať aj bezlepkové a bezlaktózové výrobky.

Vianočnú výzdobu ešte dokúpia.

Foto: NH

Svetelná obloha, ktorá bývala umiestnená nad pešou zónou a cez posledné sviatky spadla, pre poškodenie vyradili a už sa viac nebude používať. Svetelné číslice znázorňujúce roky 2023 a 2024 budú na námestí aj tento rok.

„Keďže mestskí poslanci schválili mierne navýšenie rozpočtu na Vianočné mestečko prakticky len teraz, dokúpime ešte pred otvorením mestečka niekoľko svetelných prvkov na pešiu zónu,“ doplnil tohtoročné plány hovorca.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password