Vianočné mestečko po novom

K adventnému obdobiu v Nitre patrí vianočné mestečko. Tento rok mesto pre návštevníkov pripravilo viacero noviniek a prekvapení.

Už len pár dní zostáva do otvorenia vianočného mestečka v Nitre. Radnica pred časom avizovala viaceré zmeny. Tie obyvateľov a potenciálnych návštevníkov mestečka názorovo rozdelili. Prvou zásadnou zmenou je úplné zrušenie ohňostroja. Nebude na Mikuláša ani na Silvestra. Rozhodnutie privítali najmä psíčkari. Zmena bude mať aj vplyv na kvalitu ovzdušia. Mesto argumentuje, že financie, ktorá by pôvodne putovali na ohňostroj, pôjdu na kvalitnejšiu ponuku stánkov a vianočného programu. Téme sa v reportáži Silvester bez ohňostroja venovala aj naša televízia.

Novinkou bude bábka 13-metrového anjela ovládaná 6 ľuďmi.

Podstatnou zmenou prešiel aj výber predajcov v stánkoch. „Sme si vedomí, že na ich kvalite máme čo zlepšovať, preto tento rok prichádzame s novými pravidlami ich výberu. Doposiaľ bola jediným kritériom výška nájomného. Cena však nie je zárukou kvality,“ vyjadril sa primátor Nitry Marek Hattas. Ostatné roky výber prebiehal na základe elektronickej dražby. Podľa radnice bol systém minulý rok zneužitý a rozdiely v cenách jednotlivých stánkov priveľké. Nový spôsob výberu predajcov by nemal do mestskej kasy priniesť menej financií. „Čo sa týka financií, mesto minulý rok zinkasovalo za 12 stánkov s občerstvením a nápojmi 72 871 eur. Tohto roku je táto suma na úrovni 91 434 eur,“ informoval hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Stánkov bude viac a ponuka má byť tradične vianočná.

V mestečku tento rok nájdete 16 stánkov z nápojmi a občerstvením. „Tešíme sa, že medzi komisiou vybranými prevádzkami sú aj špeciality, ktoré v nitrianskom vianočnom mestečku ešte neboli. Rovnako sa zvýšil aj počet stánkov, máme napríklad štyroch predajcov s vlastnými stánkami,“ povedal viceprimátor mesta Daniel Balko. Na nový spôsob výberu sa najprv ozvala kritika z radov mestských poslancov, ktorá vznikla z obavy o netransparentnosť a zvýhodňovanie niektorých predajcov. Dočasná komisia totiž určila predajcov na základe stanovených kritérií. Pri rozhodovaní sa bral ohľad na to, či jedlá a nápoje budú mať súvislosť s Vianocami a či pochádzajú z regionálnych surovín. „V podstate to je jedno z takých prioritných kritérií, aby naozaj išlo o domáce produkty, ktoré sú vyrobené niekde tu v regióne,“ objasnil hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek. Pripravená by mala byť aj ponuka pre celiatikov. Dôležitým kritériom boli tiež referencie a ekologické spôsoby servírovania a balenia. Z dôvodu riešenia týchto odpadov má ešte prebehnúť stretnutie s poskytovateľmi a Nitrianskymi komunálnymi službami. Cieľom mesta je znížiť odpad na minimum, preto sa do budúcnosti uvažuje nad vratnými pohármi a nádobami.

Samozrejmosťou budú stánky s výrobkami a dekoráciami.

O predajcoch rozhodovala tento rok 12-členná komisia zložená z primátora alebo zástupcu primátora, zástupcov výborov mestských častí a zástupcov Komisie pre mestský rozvoj, cestovný ruch a zahraničné vzťahy a Komisie pre financovanie, správu majetku a podnikateľskú činnosť.

Vianočné mestečko bude otvorené od 1. do 23. decembra. Nad predĺžením sa neuvažuje. V minulosti sa už ukázalo, že ľudia o návštevu mestečka po 23. decembri nemali taký záujem, aby to pre predajcov bolo ziskové.

Koncepcia Vianočného mestečka bude siahať aj na pešiu zónu a na Kupeckú ulicu.

„Túto novú koncepciu mal v rukách útvar hlavného architekta mesta. Novinkou je najmä to, že vstupná svetelná brána, ktorou sa vchádza do vianočného mestečka, bude o niekoľko metrov predsunutá dopredu – návštevníkov bude vítať už na pešej zóne,“ hovorí Tomáš Holúbek. Betlehem bude po novom pri vstupe do vianočného mestečka. Podľa viceprimátora Balka mesto vstúpilo do intenzívnych jednaní s majiteľmi prevádzok v blízkosti mestečka. Ponuku stánkov tak nájdete aj na pešej zóne pri hodinách a na Kupeckej ulici. Ďalšou novinkou je 3-metrový zimný fotopoint na začiatku Kupeckej ulice. Jeho autorom je pedagóg ARS Studia Viliam Šulík. Odfotiť sa budete môcť aj v Turistickom informačnom centre, kde bude zriadená vianočná izba.

Pripravených je ešte niekoľko noviniek. Mesto ich bude zverejňovať postupne.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password