Via ferrata Zobor bude od septembra oficiálne otvorená. Na Slovensku jej patrí viacero prvenstiev

Nevyhnutný výstroj si návštevníci môžu požičať. Finančný zisk bude použitý na zveľadenie areálu Zoborského kláštora, ktorý je správcom ferraty.

foto: archív TV Nitrička

Turistické informačné centrum (TIC) Nitra oznámilo oficiálne otvorenie Via ferrata Zobor. Pre širokú verejnosť je otvorená od 1. septembra 2022.

Nachádza sa pod Pyramídou a prístup k nej je z odbočky od modrej turistickej značky priamo z Pyramídy, alebo zdola tiež z modrej turistickej značky (Nitra ARTin, rázcestie Podhájska cesta). „Pohyb po ferratách je možný iba na vlastné riziko a s povinnou výbavou, ktorú tvorí výstroj (ferratový set),“ informuje TIC Nitra.

Výstroj je možné si požičať v penzióne ARTin na Svätourbanskej, a to denne od 9. do 18. hodiny za poplatok.

Vlastníkom ferraty je Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) a správcom je Zoborský skrášľovací spolok. Výťažok z požičania setov bude použitý na zveľadenie areálu národnej kultúrnej pamiatky Zoborského kláštora. Celý ferratový systém s info tabuľami stál približne 30 tisíc eur. Financovanie zabezpečil vlastník – KOCR.

Hoci atrakcia bola kompletne hotová už pred nejakým časom, pre verejnosť oficiálne otvorená nebola. Problémom bol údajne preberací protokol.

Myšlienka vytvorenia ferraty vznikla medzi kamarátmi, ktorí sú členmi Nitrianskeho horského spolku. V poradí je to piata ferrata na Slovensku, zároveň je prvou na západnom Slovensku, prvou v Nitrianskom kraji a prvou s blízkym prístupom z mesta.

Viac informácií sa dozviete v reportáži Televízia Nitrička.

Ferraty pozostávajú z dvoch trás s dvomi obtiažnosťami.

Jednoduchšia trasa nazvaná „brezová“ (obtiažnosť B) a náročnejšia „dubová“ (obtiažnosť B/C) sú pomenované podľa stromov, ktoré na nich rastú. „Trasami sa dostanete až na vrchol skalného piliera. Výstup na samotný vrchol Pyramídy z piliéra môžete absolvovať dvoma spôsobmi. 12-metrovou výstupovkou obtiažnosti B alebo 15-metrovým lanovým mostom cez skalné okno,“ uvádza sa na webstránke Via ferrata Zobor.

Televízia Nitrička

Forgot Password