Veriaci sa v Nitre zídu na tradičnej púti k Matke Božej

Mariánska púť sa v Nitre koná už viac ako 250 rokov. Prvýkrát sa uskutočnila v roku 1765.

(zdroj: TASR) V Nitre sa bude cez víkend konať tradičná Mariánska púť. Jej program sa začne v sobotu 14. augusta a vyvrcholí slávnostnou bohoslužbou na Kalvárii v nedeľu 15. augusta. Jej hlavným celebrantom bude nitriansky biskup Viliam Judák.

Okrem pontifikálnej omše o 10.00 h sa budú konať aj ďalšie bohoslužby v slovenskom i maďarskom jazyku. „Sobotný program doplní aj Diecézna púť rodín, pobožnosť Krížovej cesty a adorácia. V nedeľu ráno začneme deň o 5.00 h krížovou cestou naboso. Na púti bude možnosť uctiť si aj relikvie sv. apoštola Pavla, evanjelistu Lukáša, sv. Lucie zo Syrakúz, sv. Barbory a sv. Maximiliána,“ informovali Misionári Verbisti a farnosť Nanebovzatia Panny Márie na Kalvárii.

Mariánska púť má v Nitre viac ako 250-ročnú tradíciu. Po prvýkrát sa konala v roku 1765, keď sa predstavitelia kráľovského mesta Nitra dohodli s biskupom Jánom Gustínim na každoročnej púti. Tá mala pripomínať vďaku Nitranov, že mesto bolo zachránené pred morom a náletom kobyliek. V čase totality sa tu stretávali tisíce ľudí a púť sa postupne stala aj istým druhom protestu proti komunistickému režimu a náboženskej neslobode.

Počas trvania púte musia vodiči počítať s viacerými dopravnými obmedzeniami. „Ulice Misionárska, Pútnická, Kalvárska a Mariánska budú počas víkendu od 14. augusta od 8.00 h do 15. augusta do 12.00 h dočasne uzavreté. Na mieste sa treba riadiť dopravným značením,“ informoval Mestský úrad v Nitre.

foto: NH

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: marko.mikulasik@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password